Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Cüce Gezegen Plüton

“Cüce Gezegen Plüton” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Cüce Gezegen Plüton

Boyutu yüzünden gezegenlikten çıkartılarak, cüce gezegen kategorisine giren Plüton, 2006 yılına kadar sistemin 9. Gezegeni olarak kabul ediliyordu.

Merkür’den biraz daha küçük olan Plüton, keşfedildiğinden bu yana Güneş etrafında tam bir tur atamamıştır. Plüton, Neptün’den daha geride bulunduğu ve Güneşe hatırı sayılır bir miktarda uzakta olduğu için yörüngesi çok geniştir. Bu da Plüton’un ne kadar hızlı olursa olsun, yarışmadan çekilmesine sebebiyet vermiştir.

Plüton boyutu yüzünden sık sık zorbalığa uğrasa da küçük olduğunu kabullenmemek adına hiç pes etmemiştir. Plüton’un boyutunu kafanızda canlandırmanızı kolaylaştırmak adına, Rusya’nın yüzey alanının Plüton’nun yüzey alanından daha büyük olduğu gerçeğini düşünebilirsiniz.

Plüton keşfedildiği ilk günden beri daima küçük boyutu ile ilgi çekmiş, hatta en başta ismi “Neptün-ötesi gezegen” ve “X Gezegeni” olmuştur.

Plüton, keşfedildiği zamandan beri tam anlamıyla bir gezegen olarak adlandırılamamıştır fakat bu süreç 2005 yılında Eris isimli cüce gezegenin keşfiyle bir sonuca bağlandı. Eris, tıpkı Plüton gibi Güneş Sistemi etrafındaki başka bir cüce gezegendir ve o da tıpkı Plüton gibi uydulara sahiptir. Eris’in keşfi tüm dünyada bir yankıya neden olsa da Uluslararası Astronomi Birliği’nin “Gezegen” sözcüğünün tam anlamıyla sınırlamasını sağladı. Bunun en büyük nedeni Güneş Sistemi etrafındaki her gök cismini gezegen olarak adlandırdığımız takdirde 25 kadar gezegenle bir arada olacağımızı fark etmemiz olmuştur.

Plüton şu an tıpkı Eris gibi bir gezegendir. Gezegenlikten çıkarılmamış, sadece cüce gezegen olarak anılmaya başlanmıştır. Diğer gezegenler kadar büyük bir hacme sahip olmayan ama uydular kadar ufak bir kitlesi de olmayan bu gezegenler, Güneş Sisteminin dış korumaları olarak kabul edilirler.

Dışlanmalara, zorbalıklara, lakaplara ve çeşitli sansasyonel ilişkilere malzeme olsa da Plüton bizi umursamadan Güneş etrafındaki turunu tamamlamaya çalışıyor. Keşfinin 1. Yaş gününü kutlamak için en az senin kadar heyecanlıyız Plüton!

Cüce Gezegen Plüton ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!