Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Dağınıklığı Azaltmak

“Dağınıklığı Azaltmak” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Dağınıklığı Azaltmak

Dağınıklık… Herkesi etkilemese de, etkileyenlerin sinirlerini bozan bir durumdur. Genellikle bu durumla yaşayan insanlar bundan şikayetçi olmaz ama özellikle aradıklarını bulamadıkları zaman kendilerine isyan ettikleri olur.

Bu yazımızda dağınıklık bıkmış usanmış kişilere yardımcı olmak adına dağınıklığı azaltmak için neler yapabileceklerini anlatacağız. Birçok farklı saklama alanı ve dağınıklığın tekrar bulunduğunuz ortamı ele geçirmemesi için edinmeniz gereken birkaç alışkanlıkla buradayız.

Saklama Alanları

Dağınıklığın en büyük nedenlerinden birisi yeteri kadar saklama alanının bulunmamasıdır. Yeteri kadar saklama alanınızın olduğundan emin olmalı ve bu alanları en verimli şekilde kullanmak için elinizden geleni yapmalısınız. Yeteri kadar raf yoksa, birkaç ara kat yapmayı düşünebilir; dolaplarınızda kullanabileceğiniz her alanı özenle işaretleyebilirsiniz.

Saklama Kutuları

Bir dağınıklığı azaltmanın en iyi yolu kutulama yapmaktır. İhtiyaçlarınıza göre farklı büyüklükte kutular bulabilir ve bunları kategorilere ayırarak kullanabilirsiniz. Defterler, kalemler, kullanmadığınız kıyafetler, hobiler, gönderilecekler, önemli belgeler gibi birçok farklı kategoride kutu kullanabilir. Bunları dolap köşeleri, yatak altları, dolap üstleri gibi birçok farklı alanda düzenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Fazlalıklar

Dağınıklığın en büyük nedeni genellikle ihtiyaç duyulmayan eşyaların ortalıkta dolaşmasıdır. Bu yüzden ihtiyaç duymadığınız her şeyi atmalısınız. Atmak, bir noktada size fazla geliyor ise bunu yavaş yavaş yapın. Elinizdeki kıyafet veya eşyayı geçtiğiniz 1 yıl içinde 5’ten fazla kez kullanmadıysanız ona ihtiyacınız olmadığına dair kendinizi inandırın.

Alışkanlık

Dağınıklığı azaltmak için kazanmanız gereken ilk alışkanlık kesinlikle bir eşyayı 24 saatten daha uzun süre ortada bırakmamaktır. Çok yorgun bir şekilde eve geldiniz ve kıyafetlerinizi yere çıkarıp orada bıraktınız, tam 24 saatiniz var. O kıyafetleri yerden kaldırmadan 24 saati geçerse dolabınızdan bir şeyleri atmanız gerektiğini kendinize hatırlatın. Bir şeyleri kaybetmeyi göze almaktansa, dağınıklığı kaldırmayı tercih edersiniz.

Dağınıklığı Azaltmak ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!