Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Doğru konuşmak, verilen sözü tutmak ve emaneti korumakla güvenilir olmak arasında nasıl bir ilişki vardır

Sabır ve cesaret, daha çok hangi durumlarda gereklidir?

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Danışan dağlar aşmış, danışmayan yolunu şaşmış.” atasözü sizce neyi anlatmaktadır
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Danışan dağlar aşmış, danışmayan yolunu şaşmış.” atasözü sizce neyi anlatmaktadır

Sponsorlu Bağlantılar


“Danışan dağlar aşmış, danışmayan yolunu şaşmış.” atasözü sizce neyi anlatmaktadır 

Doğru cevap:

Herkes bu dünyada az ya da çok bir bilgi birikimine sahiptir. Önemli olan bu bilgiyi nerede nasıl kullanacağıdır. Bu da hayat karşısında tecrübe gerektirir. Bir konuda ne kadar çok bilgili olursak olalım eğer o konuyla ilgili geçmiş yıllarda birikime sahip bir tanıdıktan ya da bizden çok daha tecrübeli birinden yardım almıyorsak ona danışmıyorsak yanlış davranmış oluruz. Bu atasözü de bunu anlatmaktadır.

Ekstra bilgi:

İslam dini, insanların birbirlerine danışarak iş yapmalarını öğütlemektedir. Çünkü insan her konuda bilgi sahibi olmayabilir. Herhangi bir iş yaparken veya bir konuda karar verirken başkalarına danışma gereği duyabilir.

Hz. Muhammed (s.a.v.), zaman zaman çev­resindeki bilgi sahibi kişilerin görüşlerine başvu­rurdu. Başkalarıyla görüş alışverişinde bulunmak, onun en önemli özelliği idi. O bir konuda karar vereceği zaman da arkadaş lamı toplar ve onlara danışırdı. O, başkalarına danışmak konusunda bizlere örnek olmuştur. Çünkü Kur’an-ı Kerim danışarak iş yapmayı öğütlemiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir