Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Danışarak iş yapmamızın bize ne gibi yararları olabileceğini düşününüz.
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Danışarak iş yapmamızın bize ne gibi yararları olabileceğini düşününüz.

Sponsorlu Bağlantılar


Danışarak iş yapmamızın bize ne gibi yararları olabileceğini düşününüz.

Doğru cevap:

Peygamber efendimiz toplumu ilgilendiren işlerinde insanlara danışır ailevi işlerinde de ailesine danışırmış. Bir şey hakkında karar vermeden önce insanlara danışmak farklı bakış açıları oluşturmakta, göremediğimiz açılarını aklımıza getirmekte ve o iş ile ilgili en doğru kararı vermemizi sağlamaktadır. Danışarak yapılan işlerin sonucunda daha verimli ve başarılı sonuçlar elde edilir.

Ekstra bilgi:

Hz. Muhammed (s.a.v.) gençlik döneminde ticaretle uğraşmış ve bu alanda başarılı olmuştur. Onun ticaretteki başarısının sebebi, güvenilirliği ve dürüstlüğüdür. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) işinde­ki dürüstlüğü, herkes tarafından takdir edilmiştir. Güvenilirliği sayesinde yaşadığı toplumun zengin ve soylu kadınlarından biri olan Hz. Hatice, kendisine ticaret ortaklığı teklifinde bulunmuştur. Ona olan inancını da “Ey Muhammed (s.a.v.), sen halkın içinde iyi tanınıyorsun; doğru, güvenilir ve güzel ahlaklısın.”8sözleriyle belirtmiştir. Hz. Hatice’nin eş olarak Hz. Muhammed’i (s.a.v.) tercih etmesin­deki en önemli neden ticaret hayatındaki tecrübesinin yanında ahlaklı, dürüst ve güvenilir olmasıdır.

Hz. Muhammed (s.a.v.), kendisine emanet edilen her şeyi en güzel şekilde korur ve sahibine geri verirdi. Çünkü emaneti gözetmek, güvenilir olmanın gereğidir. Zaten kıymetli eşyalar ancak kendisine her konuda güvenilen bir insana teslim edilebilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir