Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Dede Korkut Hikayelerinde Masallarında Hangi Konular Anlatılıyor?
Ödev Soruları

Dede Korkut Hikayelerinde Masallarında Hangi Konular Anlatılıyor?

Sponsorlu Bağlantılar


Dede Korkut Hikayelerinde Masallarında Hangi Konular Anlatılıyor?

Dede Korkut Hikayeleri Türk Edebiyatının destandan halk hikayesine geçiş ürünüdür. Türk sözlü edebiyatının en önemli ürünlerinden biri Dede Korkut Hikayeleridir. Dede Korkut Kitabı bir giriş ev on iki hikayeden oluşmuştur. Bu hikayeler XV. yüzyılın ikinci yarısında yazıya geçirilmiştir.

Dede Korkut Hikayeleri üzerinde yerli ve yabancı birçok araştırmacılar tarafından çalışmalar yapılmıştır.

Dede Korkut Masallarında Hikayelerinde Oğuzların kendi aralarında yaptıkları mücadeleler anlatılmaktadır. Basat’ın Tepegöz’ü Öldürdüğü Hikâye ile Duha Koca Oğlu Deli Dumrul Hikâyesinde ise Oğuzların olağanüstü güçlerle olan mücadelesi ele alınmıştır. Kalan sekiz hikâyede  ise Oğuzların komşuları ile olan mücadeleleri savaşları anlatılmaktadır.

Faydalı Bilgi: Televizyon hemen her gün evimize misafir olan aileden biri gibidir. Televizyon olmadan bir hayat düşünmek pek mümkün gibi durmuyor. Televizyon sayesinde belgeselleri, filmleri, dizileri, haberleri izleriz. Ancak gününün çoğunu ekran başında geçirmekte olan insanlar var. Bunlar ne yazık ki televizyon bağımlısı olmuş durumdalar. Televizyonda o kadar çok vakit geçiriyorlar ki başka hiçbir şeye vakitleri kalmıyor. Her şeyin bağımlılığının kötü olması gibi “televizyon bağımlılığı”nın da zararları çoktur. Göz bozulması bel ağrısı gibi fiziksel sorunlarının yanın da sohbetin muhabbetin de yok olmasına neden olabilmektedir. Bunu önlemenin en önemli yolu gün içinde belli bir süre televizyon izlemek olacaktır. Bunun dışında bizi bekleyen son “televizyon bağımlılığı” olacaktır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir