Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Değişen İstanbul Kitap Özeti

Değişen İstanbul Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Değişen İstanbul Kitap Özeti

Ziya Osman Saba’nın hikâye kitabı (1959)

• İçindeki altı hikâyenin ilki Ev, şairin çocukluk yıllarını geçirdiği evin; ikinci hikâye Misafirlikler, Çiftehavuzlar’daki halasına, Beyazıt’ta Soğanağa mahallesindeki bir konağa, dadısının Beşiktaş’taki akrabasına gidiş gelişlerinin hikâyesidir. Yaz Gezintileri, Kış Gezintileri başlıklı hikâyelerde şair, gene çocukluğunda, ailenin bir ferdiyle yapılmış, çeşitli semt, özellikle Beyoğlu dekor ve manzaralarıyla süslü İstanbul gezintilerinden aklında kalanları, ilk sinemaları, ilk filmleri anlatır.
O Sınıf, Galatasaray lisesinde Cahit Sıtkı Tarancı ile aynı sınıfta geçirilmiş öğrencilik; O Banka 1940’larda çalıştığı ve ikinci eşi Rezan Hanım’la tanıştığı Emlâk ve Eytam Bankası Bahçekapı şubesindeki memurluk yıllarının anılarıyla oluşur. • Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi isimli eserindeki hikâyeleriyle birlikte bu altı hikâye; şairin, kendi hayatının ayrıntılarına inmedeki ince dikkatini, anılarına içten bağlılığını gösteren şiirli belgelerdir. Kitabın sonuna, ölümü üzerine, şairin kişiliği ve hâtırası konusunda, on sekiz sanatçımızın yazıları eklenmiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

  1. degisen degismeli Istanbul/ Türkiye

    Özgür Toplum özgür düsünen türkler artik birbirlerini kendi yerlerini bulup oralarda yeni ve özgür Yasam
    egitim öne dogru medeni dünyaya integre olmalidilar geleceyi kurmali
    artik bu belali tarih boyunca türk türkiye adina baska bir ad alternativ bulunmali gec kalmadan göce yer degismeye hizla devam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir