Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Deniz Seviyesinden Yüksek Yerlerde Yemekler Niçin Daha Geç Pişer
Ödev Soruları

Deniz Seviyesinden Yüksek Yerlerde Yemekler Niçin Daha Geç Pişer

Sponsorlu Bağlantılar


Deniz Seviyesinden Yüksek Yerlerde Yemekler Niçin Daha Geç Pişer

Güzel bir makarna yapmak için aşağı yukarı 15 dakika pişirmeniz yeterlidir. Ancak aynı makarnayı Everest dağının tepesinde yapmaya kalkarsanız bu süre uzar. Eğer makarna yerine sadece bir tencere suyu kaynatmak isterseniz, o zaman da süre kısalır. Çünkü yüksek yerlerde yer seviyesine göre yemek daha geç pişer ama su daha erken kaynar.

Bu iki olayın sebebi suyun kaynama sıcaklığıyla hava basıncının bağlantısında saklıdır. Havanın basıncı düştükçe suyun kaynama sıcaklığı da düşer. Yükseklerdeki hava basıncı deniz seviyesine göre daha düşük olduğu için burada su yüz derecenin altında kaynamaya başlar. Dolayısıyla suyu kaynatmak daha kısa sürer.

Ancak yemek pişirmek su kaynatmaktan farklıdır. Yemeğin pişmesi sadece içinde bulunduğu suyun kaynamasına bağlı değildir. Yemeğin yenebilir hale gelmesi, yani tam pişmesi için bazı kimyasal reaksiyonların tamamlanması gerekir. Bu da yemeği belirli bir ısıda bir müddet bekletmeyi gerektirir. Suyun sıcaklığı ne kadar yüksekse, bu reaksiyonlar o kadar hızlanır, yani pişme süresi kısalır. Yüksek bir yerde suyun kaynama noktası daha düşük olduğu için tencerenin içindeki ısı da düşük olacaktır. Bu durumda kimyasal reaksiyonların hızı yavaşlayacak, yani yemek daha uzun sürede pişecektir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir