Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Denizyolu Kitap Özeti Ursula K. Le Guin

Edebiyat severler Ursula K. Le Guin‘in yazmış olduğu Denizyolu kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Ursula K. Le Guin Denizyolu Kitap Özeti

Denizyolu” 2019 yılında Doğan Kitaptan çıkan 256 sayfalık bir kitap. “Denizyolu” kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Ursula K. Le Guin tarafından kaleme alınmış. “Denizyolu Özeti”ne baktığımızda ise Oregon’un küçük sahil kasabası Klatsand sakinlerinin sıradan hayatları; deniz kabuğunda uğuldayan, martı kanadında taşınan, rüzgârın denize savurduğu, dalgalara gömülen rüyalar, umutlar, kederler, hayallerin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

…vizyon sadece iki kanalı çekiyordu ve o oda adam için daha uy­gundu. Asla vazgeçmeyeceği kararlan vardı; daha iyi durum­daki üniteler o gün daha geç saatlerde gelecek olan iyi ailelere ayrılmalıydı. Genç adam ücreti nakit ödedi ve hiç şikâyet et­medi. Tüm öğleden sonra iki kanal çeken televizyonlu odasın­dan hiç çıkmadı. Rosemarie adamın orada ne yaptığını neden sonra fark edecekti. Öğleden sonraki saatlerde Montana’dan gelen elli yaşlarındaki çift, mutfaklı bir ünite istedi. Rosema­rie onlara 1 numarayı verdi; 3 numarayı hâlâ o güzel aileye saklıyordu (ve o aile geldiğinde Bob onlan korkutup kaçırmış­tı). Montanalı çift ödemeyi kartla yaptı; Rosemarie onların odayı arkalarından temiz bırakacak bir çift olduğunu anlamış­tı. Saat sekizi on geçe Kanada plakalı bir kamyonetle girişteki çakıltaşlarmı savurarak ve bir araç kapısının hızla kapanma sesiyle gelen adam büroya girdi. Rosemarie daha oraya ulaşa­madan o kaim, gür ve bira sarhoşu sesiyle, “Tek istediğim bir yatak, bayan. Yorgunluktan ölüyorum!” dedi. Kayıt işlemini karısının elinden alan Bob adamı 3 numaraya yerleştirdi; oy­sa Rosemarie olsa adama orayı vermezdi; hiç kullanmayacağı ama fazladan yirmi dolar ödeyeceği mutfaklı bir üniteydi ora­sı. Ama adam da buna ses çıkarmadı. Üniteye girdikten beş dakika sonra odasının ışığı kapandı. Gün doğmadan da kalkıp motelden ayrıldı. Rosemarie önce kamyonetin tekerlerinin çakıltaşlarını yararak gidişini, sonra kargaların sabah gaklama­larını ve iç bölgedeki kızılağaç ormanından gelen ötücü kuşla­rın akort çabalarım duydu.

Erkenden kalktı ve tek başına kahvaltı yaptı. 3 numara­yı temizledi. Bob’un kahvaltısını hazırladıktan sonra Monta- nalılarn arabasının da ayrıldığım gördü ve gidip 1 numara­yı temizledi. Tıpkı düşündüğü gibi, odayı temiz bırakmışlar­dı. Elinde paspası, kovası ve plastik torbalarıyla odadan çı­karken 9 numaradaki genç adamın çakıltaşlı yoldan ona doğ­ru geldiğini gördü; kadına bakmadan yürüyordu…

Ursula K. Le Guin’ in kaleme aldığı Denizyolu tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close