Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Deprem Çeşitleri ve Dalgaları Nelerdir
Ödev Soruları

Deprem Çeşitleri ve Dalgaları Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar


Deprem Çeşitleri ve Dalgaları Nelerdir

  • Yer kabuğu birden kırılırsa içinde ani kaya kırılmaları ile açığa çıkan enerjinin dalgalar halinde saçılması sonucu yer sarsılmasına deprem adı verilir.
  • İki farklı dalga ismi vardır. Depremler de bu dalga isimlerine göre ayrılırlar. P-dalgaları ile S-dalgaları yer kabuğunun içerisinde oluştuğundan bu dalgalara cisim dalgaları adı verilir.
  • P Dalgalarının tanımı şöyledir: Deprem merkezinden çevreye yayılan boyuna dalgalara P dalgaları adı verilir.
  • S dalgalarını ise şöyle açıklayabiliriz: S dalgası ikincil olarak ulaşan deprem dalgasıdır. Hızı P dalgası hızının %60’ı ile %70’i aralığındadır. Tanecik hareketleri yayılma doğrultusuna dik ya da çaprazdır. Yıkım etkisi çoktur.

Faydalı Bilgi: “Rüyalar” Yusuf Peygambere anlatılır onun tabir edilmesi istenirmiş. Eğer rüya kötü ise suya anlatılırmış ki su alsın götürsün kötülüğü. Hemen her gün görmüş olduğumuz rüyalar acaba ne anlama gelmektedir? İnsanlar hemen her gün görmüş oldukları “rüyaların anlamları”nı her zaman için merak etmişler araştırmışlardır. Türkçede birçok kitap bu konuda yardımcı olmak için yayımlanmıştır. Sizler için bürün “rüya anlamları” kitaplarını ve kaynaklarını araştırdık ve sizler için bir başlık altında yayımladık. Sizler de görmüş olduğunuz rüyanın ne anlama geldiğini bir tıkla öğrenebilirsiniz. Hatta bazı rüyalarınızı bizlere yollarsanız bizler de sizlerin “rüyalarınızın anlamları”nı yorumlamaya gayret gösteririz. Umarım bu başlık altında yayımladığımız “rüyaların anlamları” işinize yarar. Keyifli okumalar.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir