Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Ders Çalışırken Dikkatimin Dağılmasını Nasıl Engellerim?

“Ders Çalışırken Dikkatimin Dağılmasını Nasıl Engellerim? ” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Ders Çalışırken Dikkatimin Dağılmasını Nasıl Engellerim?

Zaman zaman hepimiz dikkat dağınıklığından şikayet eder, yetiştirmemiz gereken ödevleri yapamadığımız için kendimize yükleniriz. Özellikle son yıllarda dikkat dağınıklığı oldukça artmış ve önemli bir mesela haline gelmiştir, herkes kısa veya uzun süreçlerde bunun kurbanı oluyoruz. Çoğu zaman bunu engellemek için ekstra bir çabaya girmeden, geçmesini bekleriz ya da dağılan dikkatimizle bir şeyleri halletmeye çalışırız… Ne kadar başarılı olduğumuz tabi ki değişir.

Dikkat dağınıklığı önemli bir problem haline gelene kadar görmezden gelmek, geçmesini beklemek çok da mantıklı tercihler değildir. Dikkatimizi dağıtıp, işimizi yapmamızı engelleyen şeyi öğrenmeli ve onu ortadan kaldırmalıyız.

Dikkat Dağınıklığının Nedenleri

Büyük ya da küçük nedenlerle dikkatimizin dağılması mümkündür. Bizim odaklanmamızı engelleyen bir şarkı, bir başkası için sorun olmayabilir, dikkat dağınıklığı tamamen kişiye özeldir.

Nadiren de olsa, çeşitli hastalıklar, beynin aldığı bir hasar sonucu kişinin konsantre olma problemleri olur. Dikkat dağınıklığınızın çevresel olmadığını düşünüyorsanız lütfen bir doktorla görüşün.

Dikkat Dağınıklığını Nasıl Engellerim?

Haftanın bazı günlerde dersleri daha iyi anlamamızın, diğer günler ise dersi dinlemekte bile zorlanmamızın nedeni dikkat dağınıklığıdır. Bu noktada düşünmemiz gereken ilk şey, uyku düzenimizdir. Diğer günlere oranla daha az uyuduğumuz zaman, beynimiz ihtiyacı olan enerjiyi karşılamakta zorlanır. Bedenimiz seslere, hareket eden şeylere ve kendini dünyadan soyutlamaya daha meyilli bir hâle gelir. Yeterli ve düzenli uyumak, gün içinde daha mutlu ve enerjik olmamızı sağlayarak, odaklanma sorunlarımızı gidermede yardımcı olur.

Tükettiğimiz yiyeceklerden yeterince alamadığımız çeşitli vitamin ve mineraller de zaman zaman dikkatimizin çabuk dağılmasına neden olur. Doktorumuzla görüştükten sonra ekstra besin takviyesi almak da vücut direncimizi arttırarak, beyin fonksiyonlarımızı olumlu yönde etkiler.

Çok sesli ya da fazla aydınlık ortamlarda çalışmak, içinde bulunduğumuz odaya olan ilgimizi arttırarak, dersimize veya işimize odaklanmamızı engeller. Kısmen sessiz ve göz yormayacak bir odada olmak, daha verimli çalışmamızı sağlar.

Düzenli beslenmek, birçok konuda olduğu gibi, dikkat dağınıklığını engellemekte de yardımcıdır. Çalışmaya başlamadan önce fazla yağlı yiyecekler yemediğimizden ve tok olduğumuzdan emin olmamız gerekir. Özellikle sebze ve meyve tüketimi, vücudumuzu zinde tutmak için oldukça önemlidir.

Dikkat eksikliği genellikle çevresel olsa da psikolojik problemler sonucunda da ortaya çıkabilir. Uzman desteği almak, dikkatimizi dağıtan şeyi bulup, ortadan kaldırmamızda yardımcı olacaktır.

Ders Çalışırken Dikkatimin Dağılmasını Nasıl Engellerim?  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
happy
1
love
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!