Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Ders Çalışırken Müzik Dinlenir mi?

“Ders Çalışırken Müzik Dinlenir mi?” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Ders Çalışırken Müzik Dinlenir Mi?

Türü fark etmeksizin, hepimiz müziğin ruhumuzun gıdası olduğu konusunda hemfikiriz. Tüm gün çalışıp eve geldiğimizde sevdiğimiz bir şarkıyı açmak, hem vücudumuzu hem de beynimizi rahatlatıyor. Yemek yaparken, yerken, temizlik yaparken, sadece otururken bile müzik bir şekilde hayatımızda olsun istiyor ve onu hayatımıza sık sık dahil ediyoruz.

Müzik, bizim motivasyon kaynağımız oluyor.

Derslerimize karşı da aynı motivasyonu kazanmak için, kulaklarımızı tıkıyor ve sevdiğimiz bir şarkı eşliğinde ders çalışıyoruz. Ya da… Çalışmaya çalışıyoruz diyelim. Vücudumuz sık sık müziğe kendini kaptırıyor, bedenimiz sabit dursa bile parmaklarımız ritme uymak adına görünmez bir resital veriyor. Şarkının sözlerine uyabilmek adına beynimizin o an hissetmediğimiz duyguları vücudumuza veriyor ve dertsiz tasasızken birden acı çekmeye başlıyoruz. Çok mutlu olarak, dersi unuttuğumuz da olmuyor değil, tabi. Bu noktada akıllarda sadece tek bir soru oluyor, ders çalışırken müzik dinlenir mi?

Dinlenir.

Araştırmalar, müziğin stresi azaltıp, daha mutlu bir zihne sahip olmamızda yardımcı olduğunu söylüyor. Ders çalışırken zaman zaman girdiğimiz stresler, yapamayacağımıza dair olan korkular, başarısızlık hissi… Müzik sadece ruhumuzu değil, psikolojimizi de büyük oranda besliyor. Kaygılardan uzaklaşmamızı, stresi yenmemizi sağlıyor. Bizi bir savaşçı yapıyor da diyebiliriz.

Ders çalışırken konsantre olabilmek adına sessiz bir alana ihtiyaç duyar, televizyon, telefon gibi sesli elektronik aletlerden uzak dururuz. Hiç çıt çıkmayan bir ortamda ders çalışmaya başladığınızı düşünün… Düşünürken bile esnemeye başlıyoruz. Müzik bu noktada sadece stresi değil, uykuyu da yenebilir.

Beynimizin her iki lobunu da aynı anda harekete geçiren müzik, okuduklarımızı anlama hızımızı, tepki verme süremizi ve derse karşı bakış açımızı da olumlu yönde etkiliyor. Ders çalışırken sıkılmamızı engelleme konusunda da iyi olan müzik; hiçbir noktada bize zarar vermemek için özenle uğraşıyor. Melodileri ile bizi kucaklıyor ve içimizi ısıtıyor.

Ders Çalışırken Müzik Dinlenir mi? ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
angry
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!