Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan Sesinin Çeşitleri

Konuşmada Atlama Nedir Örnekleri

Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Diksiyon ve Hitabet / Dil Dudak Çene Egzersizleri

Dil Dudak Çene Egzersizleri

Sponsorlu Bağlantılar


Dil Dudak Çene Egzersizleri

Dilin ağız içinde rahat hareket edebilmesi özellikle “c, ç, d, j, l, n, r, s, ş, t, z” gibi seslerin doğru telaffuzu için çok önemlidir. Dil tembelliğinin önüne geçilmelidir. Bunun için şu çalışmalar yapılabilir: Dilin ağızda sakız çiğnenir gibi çiğnenmesi, diş aralarına dil ucuyla girmeye çalışılması, dilin ağız içinde dairesel hareketlerle dolaştırılması, dilin iyice dışarıya çıkarılması vb.

Dudak tembelliği, özellikle “b, f, m, o, ö, p, u, ü, v” gibi seslerin doğru bir biçimde çı­karılmasına engel olur. Dudağın sağlıklı çalışması “ı ve i” gibi seslerin telaffuzu için de önem taşımaktadır. Dudak kaslarının sağlıklı çalışması için şu çalışmalar yapılabilir: Dudakların bü­zülüp ileriye çıkarılması ve dairesel hareketler yapılması, güçlü bir biçimde nefes verirken “poff” sesiyle basınç oluşturulması vb.

Konuşma esnasında sıkça kullanılan organlardan biri de çenedir. Çene kaslarının güç­lendirilmesi tüm sesleri sağlıklı bir biçimde telaffuz etmemizin Önünü açar. Çenenin sesleri rahatça çıkarmaya yardımcı olması için şu çalışmalar yapılabilir: Çenenin hızla açılıp kapatıl­ması, ileri geri hareket ettirilmesi, çenenin dairesel hareketlerle döndürülmesi, parmakların ucuyla şakaklardan başlanarak, yanaklardan çeneye doğru masaj yapılması vb.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir