Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Dilin İşlevleri Nelerdir Örnekleri Kısaca Özellikleri Maddeler Halinde

Lehçe Şive Ağız Nedir Kısaca Özellikleri Maddeler Halinde

Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Dil Kültür İlişkisi Nedir Kısaca Özellikleri Maddeler Halinde
Dil ve Anlatım

Dil Kültür İlişkisi Nedir Kısaca Özellikleri Maddeler Halinde

Sponsorlu Bağlantılar


Dil Kültür İlişkisi Nedir Kısaca Özellikleri Maddeler Halinde

  • Kültür; tarihsel, toplumsal gelişim süreci içinde insanların geçmişten geleceğe birbirlerini etkileyerek oluşturdukları bütün maddi ve manevi değerlerin toplamına denir.
  • Kültürün ayrıca, bir topluma özgü düşünce ve sanat eser­lerinin bütünü, bir toplumu duyuş, düşünüş, yaşayış bakımından öbürlerinden ayıran ürünlerin tümü anlamına da gelir.
  • Bu bakımdan bir toplumun dili, dini, gelenek ve görenekleri, sanatı, sporu, müziği, giyim ve kuşamı o toplumun kültür unsurlarıdır.
  • Kültürün bir unsuru olan dil, sürekli gelişen/değişen canlı bir varlıktır. Dildeki gelişme ve değişmelerde toplumun kültürel değişimleri, yaşadığı coğrafya, yaşam biçimi, inançları, iletişimde bulunduğu diğer uluslar etkilidir.
  • Bu durum örneğin Türklerin İslamiyet’i kabulünün ardından Arapça ve Farsçanın Türkçe üzerindeki etkisinde kendini göstermiştir.
  • Kültür ile dil arasında kopmaz bağlar vardır. Dil kültürü, kültür de dili şekillendirir. Kültür ve dil millî kimliğin en önemli belirleyicisidir.
  • Dil, toplumun bireyleri arasında ortak duygu ve düşünceler meydana getirir. Bir toplumun kültürü sonraki nesillere en çok dil aracılığıyla aktarılır; yani dil, bir kültür taşıyıcısıdır ve ortak bir kültür için ortak bir dil gereklidir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir