Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Dini sorumlulukla akıl arasında nasıl bir ilişki vardır?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Dini sorumlulukla akıl arasında nasıl bir ilişki vardır?

Sponsorlu Bağlantılar


Dini sorumlulukla akıl arasında nasıl bir ilişki vardır? Sınıfça tartışınız.

Doğru cevap:

Allah Dini sorumluluklara sahip olmamız için birinci şart olarak akıl sağlığının yerinde olmasını istemiştir. Allah’ın bize verdiği akıl bizi diğer varlıklardan en önemli özelliktir. Sorumluluklarımız aklımızla çelişmez. İnsan aklını kullanarak Allah’ı bulabilir.

Ekstra bilgi:

Düşünen insan, doğru davranışlar ortaya koyar. Örneğin; kendisine verilen herhangi bir bilgiyi düşünme­den, araştırmadan kabul etmez. Yapacağı bir şeye düşündükten sonra karar verir. Düşünen insan, kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi başkalarına yapmaz.

Din, insanların huzur ve mutluluğunu hedefler. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için insana birtakım sorumluluklar yükler. Sorumlulukların farkına varma ise ancak akıl sayesinde olur. Bu nedenle akıl, dinî sorumluluğun ön şartıdır. Akıl sağlığı yerinde olmayanların dinî sorumlulukları da yoktur. Örneğin zihinsel engelliler ibadet etmekle ve dinin emirleriyle sorumlu değildirler. Bu da bize aklın, dinî sorumluluğun ön koşulu olduğunu göstermektedir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir