Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Diş Fırçalamanın Önemi

“Diş Fırçalamanın Önemi” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Diş Fırçalamanın Önemi

Diş fırçalamak en önem vermemiz gereken kişisel bakımlardan birisidir. Dişlerimiz, ağzımızın içindeki gizli kahramanlar olarak bizim için oldukça sıkı çalışırlar. Dişlerimiz yediklerimizi, mideden ulaşmadan önce öğütme görevine sahip olan; oldukça sert yapılı organlardır.

Yediğimiz besinleri öğütürken, sık sık bu besinlerden artan kalıntılar dişlerimizin arasında kalır ve bunlar da bir süre sonra zararlı mikropların oluşmasına neden olur. Tüm bu mikroplar ne kadar uzun süre orada kalırlarsa, dişlerimizi o ölçüde çürütürler. Dişlerimizden vazgeçmemiz bir noktaya kadar yediklerimizden vazgeçmeye benzer. Dişleriniz yeteri kadar sağlıklı olmazsa istediğiniz her şeyi yiyemediğiniz gibi, yediklerinizden zevk alma konusunda da eksikler yaşarsınız.

Bugünkü yazımızda dişlerimize nasıl daha iyi bakabileceğimizi öğrenip, onlarla iyi arkadaşlar olmayı deneyelim!

Diş Fırçalama Sıklığı

Dişlerimizi düzenli olarak fırçalama konusunda oldukça eminsiniz ama bu düzen hangi sıklık üzerine kurulmalı bundan emin değilseniz, biz söyleyelim! Dişlerinizi günde 2 kez fırçalamanız gerekmektedir. Bu iki fırçalama sabah kahvaltıdan sonra ve akşam uyumadan önce olmalıdır. Özellikle uyumadan önce dişlerimizi fırçalamamız çok önemlidir çünkü gün boyu yediklerimizin kalıntıları dişlerimizin arasına sıkışır ve gece boyu bizimle birlikte kalırlar.

Diş Fırçalama Süresi

Dişlerimizi fırçalama süresi en az 2 dakika olmalıdır. Fazla güç uygulayıp dişlerimizi yıpratmamaya dikkat etmeliyiz. Diş etlerimiz oldukça narin bir yapıya sahiplerdir, diş fırçamızın en ufak bir fazla darbesi onların yara olmasına neden olabilir.

Farklı Diş Araç Gereçleri

Diş ipi ve gargara da diş temizliği sırasında sık sık kullanılan araç gereçler arasındadır. Özellikle dişleri sık olan bireyler diş ipi kullanımını bir alışkanlık haline getirmelidirler. Gargara, hem dilimiz, hem de yanaklarımızın iç kısmı için oldukça iyi etkilere sahip olduğu için günde bir kez kullanılması da yine diş bakımını olumlu yönde etkiler.

Diş Hekimi

Altı ayda bir herhangi bir problem olmasa bile diş hekimini ziyaret etmek önemlidir. Bizim farkında olmadığımız bir çürük veya diş kırılmasını diş hekimleri kolayca fark edebilir ve bu da tedaviye erken başlanmasını sağlar.

Diş Fırçalamanın Önemi ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!