Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Doğan Cüceloğlu Evlenmeden Önce Kitap Özeti

Doğan Cüceloğlu Evlenmeden Önce Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Doğan Cüceloğlu Evlenmeden Önce Kitap Özeti

“Evlenmeden Önce” 2017 yılında Remzi Kitabevinden çıkan 224 sayfalık bir kitap. ” Evlenmeden Önce” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler kalemlerinden olan Doğan Cüceloğlu tarafından kaleme alınmış. “Evlenmeden Önce Kitap Özetine”ne baktığımızda ise evlenmeden önce evlilik ile ilgili dikkat etmemiz gereken önemli şeylerin anlatıldığını görüyoruz.

Evlenmeden Önce kitabından küçük bir bölüm

Evlilik ilişkisi içinde hem YÜZ hem CAN devreye girer. Yüz girer, çünkü evlenen kişi sadece bir ‘birey erkek’ ya da ‘birey kadın’ ile değil, onun sosyoekonomik ilişkiler ağı ile de, ya­ni ailesi, sülalesi, meslektaşları, yöresi, kültürü, mutfağı, folk­loru ile de evlenir.

CAN girer, çünkü evlendiği kişi onun hayatının en önem­li, en mahrem tanığı olur. Her kadının ve her erkeğin bir eşe, yaşamının en mahrem yönlerini bilen bir tanığa ihtiyacı var­dır. Girişte sözünü ettiğimiz olgun erkeğin mektubunu hatır­layın, ”  Benim evlilikten birinci beklentim tamamlanmış hisset­mek,” demiş ve “bir erkek olarak bir kadının sesinin, kokusu­nun, varlığının etrafımda olması gerektiğini hissediyorum,” di­yerek devam etmişti.

Bir kadının mahrem tanıklığı içinde erkek hem erkekliği­ni hem de insanlığını keşfetme ve geliştirme olanağına kavu­şur. Sevdiği ve değer verdiği kadının bir saniyelik bakışı er­keğe, “sen benim kahramanımsın!” mesajını verirse, erkek o bakışla varoluşunun en anlamlı, en coşkulu anını yaşar. O andan itibaren erkek, o kadın için dağları devirmeye hazır­dır. Aynı kadın erkeği başka bir bakışla sıfırlayıp yok edebi­lir de. Bir bakışla yok edilen erkek, eğer ne olduğunu anlaya­cak olgunlukta değilse, öyle öfkelenir ki o öfkeyle karşıdaki­ni yok etmek ister.

Erkeğin mahrem tanıklığı da kadının hem kadınlığını hem de insanlığını keşfetmesine ve geliştirmesine yardımcı olur. Erkeğin bir bakışı, o bakışla birlikte verdiği bir çiçek, söylediği bir söz kadını dünyanın en değerli insanı, en özel kadını his­settirir. O kadın artık iyi günlerde, kötü günlerde o erkekle bir ömür boyu birlikte olmak ister.

Victor Hugo, bir şiirinde bakışların gücünü şöyle dile ge­tirmiş…

Doğan Cüceloğlu’ nun kaleme aldığı Evlenmeden Önce tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir