Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamiyet arasındaki benzer özellikleri bularak değerlendiriniz

Sizce dindar olmakla temizlik arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?

8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Doğrularla beraber olmak ne demektir

Sponsorlu Bağlantılar


Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve doğrularla beraber olun.”(Tevbe suresi, 119. ayet.) Doğrularla beraber olmak ne demektir? Arkadaşlarınızla konuşunuz. 

Doğru cevap:

İnsanların her zaman doğrunun yanında olması gerektiğini söylemiştir. İnsanların sonunda ne olursa olsun yalancı şahitlik yapmamaları, bunun Allah katında çok büyük bir günhı olduğunu anlatmıştır. Zaten bu yalan söylememek evrensel  bir erdem olup bunu hiçbir zaman yapmamamız gerekmektedir. Doğru ile birlikte olan her zaman sonunda kazanacaktır.

Doğrularla beraber olmak, ne olursa olsun yalana bulaşmamak, hilenin yalanın, iftiranın, adaletsizliğin olduğu yerden uzak durmaktır. Her zaman doğru ve güzelle beraber gitmek en büyük erdemlerden birisidir. Doğruluk ve düzen olursa dünya toplumu daha güzel bir yer olacaktır.

Ekstra bilgi:

Dinler, insanların ahlaklı ve erdemli bir hayat sürmelerini ister. Her türlü yalan ve hileyi yasaklar. İnsan­lara dürüst olmayı ve doğruluktan ayrılmamaları gerektiğini öğütler. Çünkü doğruluk, hayatı güzelleştir­mektir. Niyetlerimizle davranışlarımızın birbirine uygun olmasıdır. Başka bir ifade ile yapılan işte, söylenen sözde herhangi bir aldatma ve yalanın bulunmamasıdır.

Budizm dininde doğru olmak, Nirvana’ya ulaşabilmenin ilk şartı olarak görülmüştür. “Doğru düşünmek, doğru niyet etmek, doğru konuşmak, doğru davranmak, geçimini doğru yoldan sağlamak, Budizmin başlıca ilkelerindendir. Konfüçyüs, nasıl yaşaması gerektiğini soran birine “Doğruluktan ayrılma, yanlışlarını düzelt.” demiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir