Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Keloğlana Bir Mektup Yazın

Türkçemizin Doğru Kullanımı İle İlgili Uyarı Levhalarına Örnekler

Ana Sayfa / Sorularınız / Dünyamız Uzayda Dev Bir Manyetik Taklaya mı Hazırlanıyor
Ödev Soruları

Dünyamız Uzayda Dev Bir Manyetik Taklaya mı Hazırlanıyor

Sponsorlu Bağlantılar


Dünyamız Uzayda Dev Bir Manyetik Taklaya mı Hazırlanıyor

Kutupların yer değiştirmesi sonucunda kuzey ve güney kutuplar birbirinin yerini mi alacak? Eğer kutuplar yer değiştirecek olursa bu durum bizleri ve gezegenimizi paylaştığımız diğer canlıları nasıl etkileyecek? Özellikle manyetik hatlarda seyahat eden balinalar ve yunuslar bu değişimi erkenden hissetmiş ve dünyaya kendilerini feda ederek bir mesaj veriyor olabilirler mi?

Einstein’ın dediği gibi, fizikteki çözülememiş en önemli problemlerden biri dünyanın manyetik alanıyla mı ilgili? Kuzey Kutbu araştırmacısı ve Güney Kutbu kâşifi Roald Amundsen, 1904 yılında yaptığı araştırmalar sonucunda manyetik kutbun, Kanada Arktik bölgesinde olduğunu tespit etmişti. Uzunca bir zamandır kutuplardan biri Kanada’nın kuzeyinde, diğeri güneyde Antarktika kıyılarında kabul edilmekteydi. Ancak son yıllarda Kuzey’deki kaymayla Rusya’ya doğru ilerleyen manyetik kutup için Kanada Jeomanyetik Laboratuarı başkanı Leri Nüitt Ottava şöyle bir açıklama yapmıştır: “Yer değiştirme özelliğine sahip olan manyetik kutup, örneğin XVII. yüzyılın başından beri Kanada Arktiği’nin sınırları içerisindeyken, Kanada sınırlarının 200 mil dışına çıkmıştır. Hassas ölçümler, manyetik kutbun bizim sınırlarımızın dışına çıktığını göstermiştir. Fakat hâlâ eskisi gibi ona en yakın ülkeyiz.” Bilim adamlarına göre kutup noktaları jeolojik çağlar boyunca birçok kez yön değiştirmiştir. Özellikle son 3,5-4 milyon yıl içinde, üç kez ters dönmelerin olduğu saptanmıştır.

Şimdilerde gittikçe büyüdüğü gözlemlenen kutup bölgelerindeki manyetik halkaların yakın bir zamanda ani bir sıçrama ile birbirlerinin yerini alacağı görüşü hiç de uzak bir olasılık değildir. Bu yüzden dünya fizikçileri dev bir manyetik takla zamanının yaklaştığı konusunda neredeyse hemfikirler. Dünyadaki kayaçları ve deniz dibi katmanlarını inceleyen bilim adamları, her 500.000 yılda bir bu değişikliğin yaşandığını ifade ediyorlar. Son otuz yıldır gittikçe düzensizleşen manyetik alan ise bu araştırmaları doğrular niteliktedir. Kulağımıza garip ve ürkütücü gelen bu değişim aslında dünyanın daha önceleri defalarca yaşadığı bir süreç. Bilim adamları çoktandır bu sürecin içine girdiğimizi belirtirken, bunu korkulacak bir gelişim olarak değil, sadece büyük bir değişim olarak görmek gerektiğini belirtiyorlar. Bu nedenle pek çok insan bu büyük değişimin dünya ve insan için yararlı olabileceği konusunda birleşiyorlar. Gezegenimizin yaşayacağı bu evrensel sürece eski medeniyetlerin efsanelerinde ve inançlarında da rastlamak mümkündür. Özellikle Mayaların, Çin ve Hint efsanelerinin bu yöndeki bilgileri oldukça düşündürücüdür. Onlar kutupların değişimine hiç yabancı olmadıkları gibi; bu değişimlerin sadece dünyanın katı maddesi üzerinde değil, insan bilinci üzerinde de derin etkileri olduğuna inanırlar. Güneşin koronasının içinde bulunan gezegenimizin, güneş sisteminde bulunan diğer gezegenler gibi güneşin faaliyetlerinden doğrudan etkilendiği gözlemlenmektedir. Son yıllarda Güneş’teki patlamaların ve sıra dışı faaliyetlerin arttığı ve bu artışın kutupsal yer değiştirme sürecinde hızlandırıcı faktör olduğunu belirten astronomlar, aynı zamanda güneş sistemimizin de uzayda kaynağı henüz belirlenemeyen değişik bir enerji alanına doğru hızla ilerlediğini belirtmektedirler. Özellikle uzayda güçlü bir enerji seviyesinin içine girdiğimiz ve bu enerji seviyesinin titreşimlerinden bütün güneş sistemi olarak etkilendiğimiz Rusya Ulusal Bilim Akademisi tarafından açıkça belirtilmiştir. “Foton kuşağı” olarak adlandırılan bu enerji alanının dünyanın nabzını (rezonansını) etkilediği ve manyetik kutuplarındaki değişim zamanını yakınlaştıracağı öngörülmektedir. Ancak belki de kutupsal değişim, sert mizaçlı bir aklın şefkatli bir kalbe, saldırgan öfkenin barışçıl sevgiye dönüşümünde gerçekleşecektir. Öyle ya hepimiz için bundan daha şiddetli bir manyetik takla düşünülemez…

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir