Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Noktalama İşaretleri İle İlgili Bir Fıkra

Ağırbaşlılık Saygı Ve Duyarlılık Kelimelerinin İçinde Bulunduğu Bir Hikaye Yazınız

Ana Sayfa / Sorularınız / Dünyaya Hayvan Olarak Gelseydiniz Hangi Hayvan Olmak İsterdiniz Kompozisyon

Ödev Soruları

Dünyaya Hayvan Olarak Gelseydiniz Hangi Hayvan Olmak İsterdiniz KompozisyonDünyaya Hayvan Olarak Gelseydiniz Hangi Hayvan Olmak İsterdiniz Kompozisyon

Ben dünyaya hayvan olarak gelmek isteseydim kesinlikle bir kuş olmak isterdim. Çünkü kuşlar gökyüzünde özgür ve serbestçe kanat çırpmak, rüzgarın esişini yüzümde tüylerimde hissetmek isterdim. Elbette zorluklarına da katlanırdım. Yırtıcı kuşlardan korunarak uçardım. Ama denizleri, yemyeşil ovaları, şehirleri yukarıdan görmek, birgün bir yerde bir gün başka yerde özgürce uçmanın tadı hiç bir şeye değişilmezdi. Belki kuşlar gibi güzel sesler çıkarır, kuşlar gibi meyvelerin en güzelini yerdim. İnsanlar bana hayranlıkla bakar, renkli tüylerime aşık olurlardı. Bu yüzden ben bir hayvan olmak isteseydim kesinlikle kuş olmak isterdim. Özgürce gökyüzünde uçan bir kuş.

Faydalı Bilgi: Her “türkünün bir hikâyesi” vardır. Türküler halkın yaşamış olduğu duyguları dile getirdiği üretimleridir. Türküler birden bire sebepsiz yere yere ortaya çıkmazlar. Hepsinin kendilerine özel kendilerine has bir hikâyesi ve ortaya çıkış süreci ulunur. Her türkü biraz da insanların hikâyesini aktarır bizlere. Kiminin aşkından yok oluşunu kiminin yitirdiği kardeşini, kiminin ölmüş öküzünü, kiminin yüksek yüksek tepeli bir köye gelin gitmesini, kiminin ise yaşadığı yerin doğal güzelliklerini sunar bizlere. “Türkülerin hikâyesi”ni bilenler o türküyü daha farklı dinlemeye başlarlar. O türkü artık hikâyesi sayesinde bizlerin de hayatına dokunabilmektedir. Biz de sizler için ulaşabildiğimiz kadar “türkülerin hikâyesi”ni derledik. Sizler için bir başlık altında topladık. Umarım beğenirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!