TIKLA ABONE OL
Sponsorlu Bağlantılar

Tonlama İle İlgili Uygulamalar Sorular

Ulama Nedir Ulamaya Örnek Kelimeler

Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Diksiyon ve Hitabet / Duraklama Nedir Duraklama İle İlgili Uygulamalar

Duraklama Nedir Duraklama İle İlgili Uygulamalar

Sponsorlu Bağlantılar


Duraklama Nedir

Duraklama İle İlgili Uygulamalar

DURAKLAMA NEDİR

Ses çıkarmak için nefes almak zorunludur. Duraklar konuşma sıra­sındaki nefes alıp verme yerleridir. Konuşma sırasındaki oksijen ihtiyacını duraklamalar sağlayacaktır. Duraklamalar yazılı bir metindeki noktalama­lar gibi düşünülebilir. Günlük konuşmalarda veya topluluk karşısındaki konuşmalarda kısa, orta veya uzun duraklamalar yapılması konuşmanın başarısını arttıracaktır.

DURAKLAMA İLE İLGİLİ UYGULAMALAR

Aşağıdaki metni, bir çizgi boşluğunda (/) kısa (“kavşak” olarak da adlandırılır), iki çizgi boşluğunda (//) orta, üç çizgi boşluğunda (III) uzun duraklar yaparak yüksek sesle oku­yunuz.

  • Sevgiyi ifade eden tüm kelimeler (/) toz zerrecikleri gibi dönüyordu gözlerinin önünde. (//) Ancak ne mümkündü içinde barındırdığı sevginin her geçen saniye daha da belirgin hâle getirdiği kelimeleri yakalamak (/) ve bir kâğıdın üzerinde bir araya getirmek. (/) Kalbine yuva yapan aşk, (/) sarsıcı depremler yaratıyordu ruhunda (/) ve duvarlar, sandalyeler, yatak, bü­yük bir girdaba kapılmışçasına dönüyordu. (//) Etrafında hiç durmaksızın dönen kelimeleri, (/) içinde bulunduğu durumu ifade edebilecek şekilde bir araya getiremedikçe rahat edemeyece­ğini biliyordu. (III) Âşık olduğu kişiyi düşündüğü zaman mutlu oluyordu. (/) Hele onunla karşı­laştığı zaman kalbi göğüs kafesini delip geçecekmiş gibi hissediyordu. (//) Keşke sevdiği kişi onun yüreğindeki sevgiyi, bir aynada kendi suretini izliyormuşçasma, tüm gerçekliğiyle göre­bilseydi. (III) Ancak insanlar içinde kalpleri okuma yeteneğine sahip olanlar çok az.
Bu içeriğe emoji ile tepki ver


Sponsorlu Bağlantılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!