Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Tonlama İle İlgili Uygulamalar Sorular

Ulama Nedir Ulamaya Örnek Kelimeler

Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Diksiyon ve Hitabet / Duraklama Nedir Duraklama İle İlgili Uygulamalar

Duraklama Nedir Duraklama İle İlgili UygulamalarDuraklama Nedir

Duraklama İle İlgili Uygulamalar

DURAKLAMA NEDİR

Ses çıkarmak için nefes almak zorunludur. Duraklar konuşma sıra­sındaki nefes alıp verme yerleridir. Konuşma sırasındaki oksijen ihtiyacını duraklamalar sağlayacaktır. Duraklamalar yazılı bir metindeki noktalama­lar gibi düşünülebilir. Günlük konuşmalarda veya topluluk karşısındaki konuşmalarda kısa, orta veya uzun duraklamalar yapılması konuşmanın başarısını arttıracaktır.

DURAKLAMA İLE İLGİLİ UYGULAMALAR

Aşağıdaki metni, bir çizgi boşluğunda (/) kısa (“kavşak” olarak da adlandırılır), iki çizgi boşluğunda (//) orta, üç çizgi boşluğunda (III) uzun duraklar yaparak yüksek sesle oku­yunuz.

  • Sevgiyi ifade eden tüm kelimeler (/) toz zerrecikleri gibi dönüyordu gözlerinin önünde. (//) Ancak ne mümkündü içinde barındırdığı sevginin her geçen saniye daha da belirgin hâle getirdiği kelimeleri yakalamak (/) ve bir kâğıdın üzerinde bir araya getirmek. (/) Kalbine yuva yapan aşk, (/) sarsıcı depremler yaratıyordu ruhunda (/) ve duvarlar, sandalyeler, yatak, bü­yük bir girdaba kapılmışçasına dönüyordu. (//) Etrafında hiç durmaksızın dönen kelimeleri, (/) içinde bulunduğu durumu ifade edebilecek şekilde bir araya getiremedikçe rahat edemeyece­ğini biliyordu. (III) Âşık olduğu kişiyi düşündüğü zaman mutlu oluyordu. (/) Hele onunla karşı­laştığı zaman kalbi göğüs kafesini delip geçecekmiş gibi hissediyordu. (//) Keşke sevdiği kişi onun yüreğindeki sevgiyi, bir aynada kendi suretini izliyormuşçasma, tüm gerçekliğiyle göre­bilseydi. (III) Ancak insanlar içinde kalpleri okuma yeteneğine sahip olanlar çok az.
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!