Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Okulunuzdaki sosyal faaliyetler yapılırken demokrasinin hangi ilkeleri uygulanmıştır

Ülkemizde taş plak olarak andığımız plaklar hangi maddeden yapılmıştır

Ana Sayfa / Uncategorized / Ecele (ölüme) çare bulunmaz.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Ecele (ölüme) çare bulunmaz.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?Ecele (ölüme) çare bulunmaz.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir? Arkadaşlarınızla konuşunuz. 

Cevap: Bu dünyada her şeyin çaresi vardır. Her şeyinçaresi bulunur ama tek bir şeyin çaresi bulunmaz. O da ecel yani ölümdür. İnsanoğlu bilim ne kadar gelişirse gelişsin bir gün bu fani dünyadan göçüp gideceğini bilir. Ona göre yaşar. Bu da onun aslında yeryüzünde en çok çaresiz kaldığı andır. Bu atasözü kısaca bu düşünceyi vurgulamak için kullanılır.

Ekstra bilgi:

Evrende bulunan canlı ve cansız her varlığın bir sonu vardır. Sonsuz hayat sahibi, ezelî ve ebedi olan tek varlık Allah’tır (c.c.). Her varlığın sonunun olması Allah’ın (c.c.) canlılar âlemine koyduğu yasa­lardandır.

Evrendeki tüm varlıkların sonu olduğu gibi dünyanın ve insanın da bir sonu vardır. Kur’an-ı Kerim’de, evreni oluşturan varlıkların bir sonu olduğunu vurgulayan çeşitli ayetler bulunur. Bu konuyla ilgili olarak bir ayette, “Her can, ölümü tadacaktır. Sonunda bize döndürüleceksiniz.” buyrulmuştur. Başka bir ayette ise “Yeryüzünde bulunan her canlı yok olacak. Ancak yüce ve cömert olan Rabb’inizin var­lığı sonsuza dek kalacaktır. Buyrularak Yüce Allah (c.c.) dışında her canlının bir gün öleceği ifade edilmiştir. Kur’an-ı Kerim, “Her toplumun bir eceli vardır. Ecelleri gelince ne bir an geri kalırlar ne de bir an ileri gidebilirler.”24 ayetiyle toplumların da sonunun olduğuna işaret eder.

Dünya hayatı her ne kadar kısa, geçici olsa da ahiretteki sonsuz hayatın niteliği, dünyada yapılan işlerle belirlenmektedir. Bu bakımdan insanın dünyadaki yaşamı son derece önemlidir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!