Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Eğitimde Enneagram Dönemi!

Eğitimde kişilik analiz yöntemi olarak tanımlayabileceğimiz enneagram dönemi başlıyor.

Eğitimde Enneagram Dönemi!

Eğitim sistemimiz her geçen gün gelişmekte. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk tarafından ise pek çok atılım yapılmakta. Ziya Selçuk’un hayallerinden bir tanesi de belki de eğitimde enneagram dönemi. Bu kavramı pek çoğunuz belki de ilk defa duyuyor. Enneagram kısaca kişilik kişilik analiz yöntemi. Öğrenciler enneagram sisteminden geçtikten sonra kendilerine uygun olan eğitimi alıyor ve bunun sonucunda ise istedikleri bölümlere gidebiliyorlar. Yani bireylerin ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarıp onlara özel eğitimin verilmesi.

Gelişmiş ülkelerdeki eğitim sisteminin temelinde bireylerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alması vardır. İlgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alan bireyler topluma daha faydalı kişiler olurlar. Aynı zamanda bu bireyler yapmış oldukları işi çok daha iyi bir şekilde yaparlar. Mutlu olan bireylerin işlerinde başarısız olması ise düşünülemez.

Kişilik Analiz Yönteminin Faydaları 

Enneagram sistemi şu an sadece İzmir’de bulunan 2 özel okulda pilot uygulama olarak var. Eğer bu pilot okullardan iyi sonuçlar gelirse kademeli olarak ülkedeki tüm okullara yayılacak. Bu sayede öğrenciler ilgi alanlarına ve yeteneklerine göre istediği dersleri ve eğitimi alacaklar. Bu ise eğitimdeki olması gereken en önemli hususlardan bir tanesidir. Enneagram sisteminin belki de bir gün tüm okullarda uygulanacağını göreceğiz. Biz ise bu eğitim modelini destekliyoruz. Herkesin kendine uygun eğitim modelini alması en sağlıklısı.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!