Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Gizemli Tiwanaku Güneş Kapısı Nereye Açılıyor

Kristal Kafatası Hakkındaki İddialar Doğru mu

Ana Sayfa / Sorularınız / Elektrik Adam Nikola Tesla’nın Buluşları Neden Gizli Tutuluyor
Ödev Soruları

Elektrik Adam Nikola Tesla’nın Buluşları Neden Gizli Tutuluyor

Sponsorlu Bağlantılar


Elektrik Adam Nikola Tesla’nın Buluşları Neden Gizli Tutuluyor

O, yerkürenin ve insanın taşıdığı enerjilerin insan yararına kullanılabileceğini ispat etti. Bu sayede “kablosuz”     denilen enerjinin dünya üzerinde ses, görüntü ve yazılım olarak kullanılabileceğini ilan etti. İnsan enerjisinin evrensel dünya sistemi kurmak için sınırsız kullanıma ve güce sahip olduğundan söz etti.

Dünyanın depolanmış enerjisinden herkesin yararlanabileceğinin ve parasız elektriğin mümkün olduğunun müjdesini verdi. Dünya üzerinde sınırlar kalkacak, yolculuklar rahatlıkla yapılacak, enerji savaşları olmayacaktı. Dünyanın elektriğini şarj ederek aydınlatma alanlarının nasıl oluşturulacağını buldu. Ona göre dünya kendine ait rezonansa sahip bir enerji topu gibiydi.

Dünyanın çevresinde oluşturulacak enerji alanları sayesinde, her zaman ve daima temiz ve parasız elektrik elde etmek mümkün olacaktı. Bunu ispat etmek için çıplak eliyle tuttuğu bir ampulü yakmayı başarmıştı. Alternatif akımın rahatlıkla yönlendirilebileceğini ispat etmek için yaptığı bu deneyin, bir süre sonra kötü amaçlarla kullanılabileceği hiç aklına gelmemişti Nikola Tesla’nın…

1856 da Hırvatistan’da doğan Nikola Tesla, alışıldık bilim adamlarından değildi. Onu anlayamayanlar garip ve biraz da otistik olarak nitelendirmişlerdir. Ancak o yaşadığı zamanın bilimini bile şaşkınlığa uğratacak bir zekâya sahipti. Bazılarına göre Leonardo Da Vinci’den sonraki en büyük deha oydu. Onun adına okul kitaplarında rastlamasak da, bugün çağımızın teknolojisi olarak bildiğimiz pek çok şeyi Nikola Tesla tarafından bulunmuştur.

Tesla’nın buluşları pek çok bilim adamı tarafından sahiplenilip şekillendirilmiş ve kurumlar tarafından piyasaya sürülmüştür. Örneğin ampul sanıldığı gibi Edison’un değil, Tesla’nın buluşudur. Keza florasanlı ampul, radyo, faks makinesi, denizaltı sonarları cep telefonları ve bilgisayarlar vs…

Buna rağmen bilim camiası bu esrarengiz bilimciyi yok sayar. Hatta onun adı sanki biraz tabulaştırılmıştır. Peki ama neden? Nikola Tesla’nın kişiliğinde bilim ve sanatın birbiri ile kaynaştığını görürüz. Tesla’nın en büyük hayali, halka bedava ve çevreyi kirletmeyen bir elektrik sunmaktı. Bunun mümkün olduğunu pek çok deneyle ispat etmişti. Ancak yaptığı şeyin bu işten para kazanmak isteyenleri ne kadar tedirgin ettiğinin farkında bile değildi. Başta Amerikalı sermaye çevreleri ona karşı sessiz bir kampanya başlatıp, onu ve çalışmalarını desteklememe kararı alırlar. Tesla’nın yerine Edison gözetilir.

Onun buluşları sadece bedava enerji ile sınırlı da değildir. Görünmez olmak, yerçekimsizlik, zaman yolculuğu, boyut kapılarının zamanı eğip bükerek kullanımı gibi pek çok inanılması kolay olmayan buluşun sahibidir. Tesla’nın tek arkadaşının Samuel Clements olduğu söylenir, yani Mark Twain. İkisinin dostlukları Mark Twain ölene kadar devam etmiştir. Nikola Tesla 1943 yılında öldüğünde açıkladıklarının yanında, açıklamaya fırsat bulamadığı kutular dolusu buluşu vardır, ama cebinden hiç parası çıkmaz. Adeta bilim dünyası onu açlığa ve yokluğa terk ederek cezalandırmıştır.

FBI onun bütün buluşlarına el koyar. Mühürlendiği söylenen pek çok buluşunun daha sonra hiç de iyi olmayan amaçlara hizmet ettiği dedikodusu hâlâ yaygındır. Böylece Nikola Tesla’nın hem adı hem de araştırmaları ve buluşları esrarengiz bir biçimde yok edilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir