Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Renk Nasıl Oluşur

Yıldırım Neden Düşer

Ana Sayfa / Sorularınız / Elektrik Nasıl Çarpar
Ödev Soruları

Elektrik Nasıl Çarpar

Sponsorlu Bağlantılar


Elektrik Nasıl Çarpar

Elektrik Neden Çarpar

Elektrik insan için büyük bir konfor, ama aynı zamanda büyük de bir tehlikedir. Örneğin saç kurutma makinenizi kullanarak saçınızı kurutmanız büyük bir rahatlıktır. Ancak eğer saç kurutma makinenizi size temas eden sulu bir ortama koyarsanız, hayatınızı tehlikeye atmış olursunuz. Çünkü elektrik çarpması özellikle yüksek voltajlarda insanın kalbini durdurabilir ya da iç organlarında hasar meydana getirebilir.

Elektriğin hep aynı yöne doğru akmasına doğru akım denir. Pil ya da araba akülerinde doğru akım kullanılır. Ancak günlük hayatta evlerde kullandığımız akım düzenli aralıklarla yönünü değiştirebilen alternatif akımdır. Bu sistemin özelliği elektrik verilen uzun mesafelerde kaybın az olmasıdır. Ancak alternatif akımın uzaklara iletilmesinde voltaj çok önemlidir. Eğer elektrik akımını bir borudan geçen su olarak düşünürsek voltaj bu suyun basıncını temsil eder. Amperi ise birim zamanda hortumdan geçen suyun miktarı olarak tarif edebiliriz. Suyun borunun içinde ilerleme hızı basıncın yüksekliğine bağlıdır.

Elektrik akımın çok yüksek voltajlarla taşınır. Yüksek voltaj insan hayat için büyük tehlikedir. İnsan derisi her ne kadar iyi bir izolatör olsa da yüksek voltajlara karşı koyabilecek bir gücü yoktur. Eğer voltaj insan derisinin karşı koyabileceğinden daha büyükse vücuda girdikten sonra kolayca ilerler. Çünkü insan bedeninin büyük bir kısmı sudur ve su elektriğin en iyi iletkenlerinden biridir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir