Ana Sayfa / Sorularınız / Elektrik Tellerine Konan Kuşlar Neden Çarpılmazlar
Ödev Soruları

Elektrik Tellerine Konan Kuşlar Neden Çarpılmazlar


Elektrik Tellerine Konan Kuşlar Neden Çarpılmazlar

İnsanların elektrikten etkilenmeleri iyi bir iletken olmalarından kaynaklanır. Çünkü vücudun büyük bir bölümü sudan oluşur. Yani insanı elektriğe karşı koruma işi sadece deriye kalır. Ancak ıslandığında o da iletken hale gelir, ayrıca deri vücudun büyük bir bölümünde son derece incedir. Nitekim elektrik çarpması sırasında deriden kolayca geçen akım kısa sürede sinir sistemini etkiler. Beyindeki nefes alma merkezini felç eder. Kalbin ritmini bozar, hatta durmasına sebep olur. Şiddetli yanıklar oluşturur.

Peki, insan için bu kadar tehlikeli olan elektrik kuşlar için tehlikeli değil midir? Kuşlar nasıl oluyor da şehir elektriğini taşıyan tellerin üzerinde son derece rahat bir şekilde yaşayabiliyorlar?

Her şeyden önce elektriğin bir canlıya zarar vermesi için akımın o canlının üzerinden akması gerekir. Yani bir yerden giren akım diğer bir yerden vücudu terk etmelidir. Bir telin üzerinde duran kuşun üzerinden akım kuş aynı anda başka bir tele daha tutunmadığı sürece geçip gitmez. Bu nedenle kuş elektrikten etkilenmez. Elektriğin kuşun bir ayağından girip diğer ayağından çıkacağı düşünülse bile böyle bir şey olmaz, çünkü elektrik kuştan geçmek yerine akımın çok daha rahat hareket edeceği düşük dirençli telden geçer.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir