Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Jojo Moyes Sonsuza Dek Sen Kitap Özeti

Nilgün Bodur Sen Gittin Ya Ben Çok Güzelleştim Kitap Özeti

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Elif Şafak Sanma ki Yalnızsın Kitap Özeti

Elif Şafak Sanma ki Yalnızsın Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Elif Şafak Sanma ki Yalnızsın Kitap Özeti

“Sanma ki Yalnızsın” 2018 yılında Doğan Kitap Yayınlarından çıkan 220 sayfalık bir kitap. “Sanma ki Yalnızsın” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler kalemlerinden olan Elif Şafak tarafından kaleme alınmış. “Sanma ki Yalnızsın Kitap Özeti“ne baktığımızda ise aşkın ve yalnızlığın anlatıldığını görüyoruz.

Sanma ki Yalnızsın kitabından küçük bir bölüm

Bir insanın kaç ayrı yüzü var? Kaç farklı kişilikten oluş­makta “ben” dediğimiz varlık? Her birimiz iyi kötü bir vit­rin taşımaktayız göğüs kafesimizde. Durup durup yeniden düzenlediğimiz, özenle cilalayıp parlattığımız, başkaları­na sergilediğimiz nice hallerimiz… Camın ardına, dışarıdan bakınca en kolay görünecek noktalara ya en güzel ya da al­benili yanlarımızı koyuyoruz. Halbuki bu arada dükkânın içi karman çorman. Her şey var orada. Vitrindeki o nadi­de parıltı dışında. Rengârenk yamalı bir bohçadır ruhumuz. Fraklı ipliklerle dikilmiş anı ve an parçalan. Her sevdadan, her ayrılıktan, her hayalden ve dahi hayal kırıklığından ge­riye kalan artık kumaşları taşıyoruz, emanet sırtlanır gibi. Sevdiğimizi deli gibi seviyor, kıskanıyoruz ya, lâkin anlamı­yoruz çoğu zaman. Sevgili bir bilmece. Sevgili bir yumak, dolaşmış ipleri bir zaman bir yerlerde. Kendi bile çözmek­ten âciz, hele biz. Korkuyoruz bu bilinmezlikten. Korkuyo­ruz sevgilinin esrar perdesinden. Kabullenemiyoruz aslın­da kendimizi de, sevdiğimiz insanı da ne kadar az tanıdığı­mızı. Aksini ispat etmek için ne çok çaba sarf ediyoruz. “O bunu sevmez” diyoruz sevgili hakkında. “O şunu yapmaz. Fethettiğimiz bir kale, gördüğümüz bir diyar, altın anahtarı tuttuğumuz bir şehir gibi bahsediyoruz sevgi­liden. Demiyoruz ki, “O bir yapboz, parçalarını bulamadım.

****

Neyzen Tevfik, ruhu şad, toprağı bol olsun, bu diyarlar­dan gelip geçmiş, en renkli ve sivri dilli, içi dışı aynı ve kim­selere zerrece benzemez kişiliklerden biriydi. “Hiçoğlu hiç” idi. Kalender meşrep idi. Rakı-baz, kelam-baz, aşk-baz, can- baz idi. Kendi canıyla oynayanlar, kendi tüylerini yolanlar kavminden… Hem veli, hem deli; kâinatın meraklı ve hay­laz öğrencisi, aynı zamanda üstat idi. Onu uzaktan damga­lamak, yargılamak, anlamamak ne kadar kolaydı. Halbu­ki tanıyanların gönlünde yer edinmişti. Atatürk’ten Meh­met Akif e ne çok şahsiyeti etkilemişti o hem berrak, hem taşkın enerjisi.

Şairin çok sevdiğim bir fotoğrafı var; meşhur bir kare: Boynunda, üzerinde “HİÇ” yazan bir tabelayla bakar kame­raya. Meydan okur adeta. Kaçımız yanaşırız bugün buna? Kaçımız varız “hiç” olmaya? Filanca ya da falanca değil, şu rütbede veya bu şöhrette değil, sadece ve öylesine bir toz zerresi olarak dolanmaya?..

Elif Şafak’ın kaleme aldığı Sanma ki Yalnızsın tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

3
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir