Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Enver Aysever Yazmak Güzel Şey Be Kardeşim Kitap Özeti

Enver Aysever Yazmak Güzel Şey Be Kardeşim Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Enver Aysever Yazmak Güzel Şey Be Kardeşim Kitap Özeti

“Yazmak Güzel Şey Be Kardeşim” 2016 yılında Doğan Kitap’tan çıkan 276 sayfalık bir kitap. “Yazmak Güzel Şey Be Kardeşim” kitabının yazarı ise Enver Aysever. Enver Aysever “Yazmak Güzel Şey Be Kardeşim” kitabında yazmanın güzelliğinden ve büyüleyiciliğinden bahsediyor.

Enver Aysever’in yazdığı “Yazmak Güzel Şey Be Kardeşim” kitabından küçük bir bölüm

…tür bilgisi yok. Sahiden yaşamda kalmak için bunca “yarar­lı bilgi” gerekli mi?

Yaş ilerledikçe, günlük açmazlarla başa çıkmak hem güç­leşir, hem kolaylaşır. Ayıklamaya başlar insan karşısına çı­kan bilgiyi. Böylelikle daha kolay yol alır. Bunu becereme­yenler için giderek daha dayanılmaz bir hal alır günler. Ço­ğunluk hangi yoldan gidiyor, kestiremiyorum. Bunca sızlan­mak, söylenmek hep eksiklik, yanm olma duygusundan kay­naklı. Milan Kundera Kayıtsızlık Şenliği’ni yazarken, elbet geldiği yaşın rahatlığıyla bize belki son sözlerini bırakıyor­du. Karşımızdaki kişilerin tutumlarını kestirmeye çabaladık­ça içinde bulunduğumuz durumun ne denli ağırlaştığım anlı­yor insan. Sahiden bu türden bir mesafe koymak diğer insan­larla aramıza, içten geldiğince davranmak olanaklı mı? Biz­de “vurdumduymazlık” diye bir tarif yapılır. Hangi durumlar için geçerlidir bu? Neden kötü anlam yüklenir bu kavrama?

“Doğum günlerinden nefret etmeye başlayalı yıllar olmuş­tu. Yılların üzerine yapışan sayılar yüzündendi bu. Yine de, doğum günlerini önemsememezlik yapamıyordu, zira onun için kutlanmanın mutluluğu yaşlanmanın utancına ağır ba­sıyordu.” Satırlarının altını çizmişim Kundera’nm. Kaç za­mandır yaşlanmanın utançla ilgili bir ruh hali olduğunu sezi­yorum. Üstelik belki kayıtsızlığın bir nedeni bu! Tüm amaç­lardan öte bir kavgaya giriyor insan. Bedeni ve zihni diri tut­ma telaşı bu. Düne dek yapabildiklerinden uzaklaşmanın ke­deri… Çok acayip ve derin bir yalnızlık.

İlerleme fikrinin çok yeni olduğunu düşünürsek, doğum günlerini yaşlanmaya eşdeğer görmeyebiliriz. Her yıl, aynı zamanda yeniden doğmak, yaşama tekrar “merhaba” demek mümkün. Kimi, “Kendini kandırıyorsun” diyebilir, olsun ne sakıncası var? Yararlı olmayan işlerden biriyse şiir okumak, onu da yapıyorum mesela. Üstelik zamana dair türlü biçim­lerde bakma olanağı veriyor insana. Enis Batur, aynı mesele…

Enver Aysever’in kaleme aldığı “Yazmak Güzel Şey Be Kardeşim” tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir