? Erkeklerin Şemsiyeleri Neden Çoğunlukla Siyahtır | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Sorularınız / Erkeklerin Şemsiyeleri Neden Çoğunlukla Siyahtır
Ödev Soruları

Erkeklerin Şemsiyeleri Neden Çoğunlukla Siyahtır

Erkeklerin Şemsiyeleri Neden Çoğunlukla Siyahtır

Erkekler Neden Siyah Şemsiye Tercih Eder

Bugün yağmurdan korunmak amacıyla kullandığımız şemsiyeler bir zamanlar rütbe ya da bir ayrıcalığın simgesi olarak kullanılıyordu. Evet, 3400 yıl önce Mezopotamya halkı şemsiyeyi yağmurdan değil, yakıcı Güneşten korumak için kullanıyordu. Günümüzde de bazı Afrika kabilelerinde şefin arkasında yürüyen bir şemsiye taşıyıcısı görülmektedir. Hatta İngilizcede şemsiye anlamındaki ‘umbrella’ kelimesi, Latince gölge anlamına gelen ‘umbra’ kelimesinden türemiştir.

Şemsiye kültürünü Mısırlılardan aldıkları söylenen Romalılar bu objeyi kadına özgü bir sembol olarak gördüler. Roma’da şemsiye bu nedenle erkekler tarafından hiç kullanılmadı. Yağlı kâğıttan yapılan şemsiyelerin yağmuru da geçirmediği görülünce, kadınlar tarafından yağmurda da kullanılmaya başlandı. Artık antik tiyatrolarda, yağmurda kadınlar şemsiyeler altında rahat rahat otururlarken, erkekler yağmurdan ıslanıyorlardı.

Avrupa’da ise şemsiyelerin yaygın olarak kullanılmasına 1700’lü yıllarda başlanmıştır. Bu yıllarda şemsiyelerin yünlü kumaşlarının üstü bir çeşit yağ ile sıvanıyordu. Bu yağ kumaşa su geçirmez bir özellik kazandırıyor ve siyah bir renk veriyordu. Siyah renkli bu şemsiyeler erkekler tarafından da benimsendi ve Güneş için olan beyaz şemsiyeler kadınların, yağmur için olan siyahlar ise erkeklerin vazgeçilmez aksesuarları oldu. Bir çeşit yağ ile sıvanan siyah şemsiyeler gerçekten yağmuru hiç geçirmiyorlardı. Ancak bu yüzden ömürleri de pek uzun sürmüyordu. Zamanla daha kaliteli şemsiyeler üretildi, ancak siyah renk su geçirmezliğin bir garantisiymiş gibi algılanmaya devam etti.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir