Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Din ve vicdan özgürlüğünün toplumsal barış açısından önemi nedir?

Sizce Hz. Ömer, bu sözü ile ne anlatmak istemiştir?

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Evrendeki ve dünyamızdaki her şeyi ölçülü, mükemmel bir şekilde yaratıp bizlerin istifadesine sunan Yüce Allah’a (c.c.) karşı ne gibi sorumluluklarımız vardır?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Evrendeki ve dünyamızdaki her şeyi ölçülü, mükemmel bir şekilde yaratıp bizlerin istifadesine sunan Yüce Allah’a (c.c.) karşı ne gibi sorumluluklarımız vardır?

Sponsorlu Bağlantılar


Evrendeki ve dünyamızdaki her şeyi ölçülü, mükemmel bir şekilde yaratıp bizlerin istifadesine sunan Yüce Allah’a (c.c.) karşı ne gibi sorumluluklarımız vardır? Arkadaşlarınızla değerlendiriniz 

Doğru cevap:

Allah’a karşı sorumluluklarımızı bizi yaratan ve hayat veren Allah (cc) tanımak, verdiği nimetlere şükür etmek Allah’ı anmaktır. Emirlerine uyup yasakladıklarından da kaçınmamız gerekir.

Ekstra bilgi:

Allah (c.c.). kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim de evrendeki her şeyi bir ölçü ve düzen içinde yarattığı­nı örneklerle açıklamaktadır. Bu ayetlerden birinde şöyle buyrulur “Gökten uygun bir ölçüde yağmur indirip onu yeryüzünde durdurduk…”‘Aynı konuyla ilgili bir diğer ayette ise “Yeri uzatıp yaydık, orada 3abit dağlar yerleştirdik, yine orada miktarı ve ÖİÇÜ3Ü belirli olan şeyler bitirdik.”0 buyrulmaktadır.

Resim 1.2; Allah (c.c.). her çeyi bir ölçüye göre yaratmıştır.

Her şeyi bir ölçüye göre yaratan Allah (c.c.). yarattığı her varlığa, yapacağı işe uygun yetenek, biçim vb. özellikler vermiştir. Bu konuyla ilgili bir ayette Yüce Allah (c.c.). “Yaratıp düzene koyan, takdir edip yol gösteren, (topraktan) yeşil otu çıkaran… Yüce Rabbinin adını te3bih (ve takdi3) et”9 buyurarak her varlığı yaratıp ona yol gösterdiğini ve onun yaratılışına uygun bir yön tayin ettiğini belirtmiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir