Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Farklı anlayış ve inanç biçimlerini ortaya çıkaran etkenler sizce nelerdir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Farklı anlayış ve inanç biçimlerini ortaya çıkaran etkenler sizce nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Farklı anlayış ve inanç biçimlerini ortaya çıkaran etkenler sizce nelerdir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Doğru cevap:

İnsanların yaşadıkları coğrafya yaşadıkları kültür daireleri onların inançlarını ve de hayata bakış açılarını şekillendirmektedir.  Bu bakımdan o coğrafyanın koşulları, yaşanılan büyük acılar, yer yüzü şekilleri ve de kültürler farklı inanç ve anlayış biçimlerini de beraberinde getirmektedir diyebiliriz.

Ekstra bilgi:

İnsanlık tarihi boyunca pek çok din var olmuştur. Bunlardan bir kısmının mensubu kalmadığı için yok olmuş, bir kısmı ise varlığını günümüze kadar devam ettirmiştir. Günümüzde varlığını sürdüren en yaygın dinler; Yahudilik, Hristiyanlık, İslamiyet, Hinduizm ve Budizm’dir.

İnsan; yalnızlık, çaresizlik, korku, keder, hastalık, kayıp, felaket gibi olumsuz durumlarda inanma ihtiyacını daha çok hisseder. İnsanlar bu duygu ve düşüncelerle bir dine ve inanca yönelmişlerdir. İnsan, dinin etkisiyle yaşamını anlamlandırmakta ve şekillendirmektedir. İnsandaki din duygusunun yansımalarını bazen bir mabette, bazen bir musiki ya da edebiyat eserinde görebiliriz. Bütün bunlar bize dinin evrensel bir olgu olduğunu göstermektedir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir