Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Faruk Nafiz Çamlıbel Metninin Konusunu Ana Fikrini ve Yardımcı Fikirlerini Yazınız
Ödev Soruları

Faruk Nafiz Çamlıbel Metninin Konusunu Ana Fikrini ve Yardımcı Fikirlerini Yazınız

Sponsorlu Bağlantılar


Faruk Nafiz Çamlıbel Metninin Konusunu Ana Fikrini ve Yardımcı Fikirlerini Yazınız

Faruk Nafiz Çamlıbel Metninin Konusu

  • Şair Faruk Nafiz Çamlıbel

Faruk Nafiz Çamlıbel Metninin Ana Fikri

  • Güzel sanatların, şiirin, ne kadar etkili olabileceği.

Faruk Nafiz Çamlıbel Metninin Yardımcı Fikirleri

  • Bir şiirin ne kadar etkileyici olabileceği.

FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL

Türk edebiyatında “hecenin beş şairinden” birisi olarak bilinen değerli şairimiz Faruk Nafiz Çamlı- bel denilince aklımıza ilk gelen, hiç kuşkusuz ki onun olağanüstü güzel “Han Duvarları” adlı şiiridir. Bu şiiri bu denli başarılı yapan, bir o denli güzel olan dili ve o dilin sadeliğidir.

Bu şiir, çok uzundur. Yüz kırk satırdan oluşan “Han Duvarları”, başından sonuna dek temposunu hiç kaybetmeyen, şiirin içerisinde şiire yer veren, Anadolu insanının yaşam koşullarını ve çekmekte olduğu çileyi, doğa koşullarını da içine alarak anlatan, Anadolu insanı ile ilgili bugüne değin yazılmış şiirlerin en güzellerinden birisidir. Şairimizin uzun yıllar Anadolu’da yaşamış olması, koşulları ilk elden görebilmesi ve insanımızı yerinde, onunla birlikte incelemiş olabilmesi, çok büyük bir sanat gücü ile de birleşince karşımıza “Han Duvarları” gibi kuşaktan kuşağa geçecek ve her dönemde zevkle okunacak bir edebiyat klasiği çıkmıştır.

“Han Duvarları” şiiri 1922 yılında yazılmış, çok beğenilmiş ve Faruk Nafiz’i çok ünlü yapmıştır.

Bu şiirin ne kadar etkili olduğuna, Faruk Nafiz gibi Anadolu’yu çok iyi tanıyan romancımız Reşat Nuri Güntekin de tanık olmuş ve “Anadolu Notları” adlı yapıtında da çok güzel yer vermiştir.

Güntekin, Niğde-Kayseri arası yolculuktadır. Yanında oturan Niğdeli, camdan, kentin eteklerinde, iyi seçilemeyen bir noktayı gösterir ve Reşat Nuri’ye “Aaa… Bak! Faruk Nafiz’in hanı…” der. Kıyafe­tinden esnaf ya da köylü olduğu anlaşılan bu yolcunun, “Han Duvarları” şiirini duymuş olması, bilmesi, üstelik yolculuk sırasında ilk kez gördüğü bir yabancının bu şiiri bilmesi gerektiğini düşünmesi âdeta ateş ve su türünden herkesçe bilinen şeylerden söz eder gibi amacını anlattığına inanması, Reşat Nuri’yi çok etkilemiş ve olaya şu tanıyı koymuştur…

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir