Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Erkeklerin İç Sesi Kitap Özeti Çağrı Taner

Nigahdar Kitap Özeti Başak Sayan

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Ferda Kitap Özeti Ebru Cündübeyoğlu

Ferda Kitap Özeti Ebru Cündübeyoğlu

Ferda Kitap Özeti Ebru CündübeyoğluEdebiyat severler Ebru Cündübeyoğlu‘un yazmış olduğu Ferda kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Ebru Cündübeyoğlu Ferda Kitap Özeti

Ferda” 2019 yılında Hep Kitaptan çıkan 168 sayfalık bir kitap. “Ferda” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Ebru Cündübeyoğlu tarafından kaleme alınmış. “Ferda Özeti”ne baktığımızda ise Emekli felsefe hocası Ferda Şile’nin Alzheimer hastalığına yakalandıktan sonraki yaşadığı güçlüklerin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

de Şerife nin gazete bayiinde simit kaşar. Her gün olmasa da, bu­gün burada mı yesem, şurada mı yesem derken, bisikletle dolaş­mak çaktırmadan spor oluyor benim için. Hem de değişiklik. Ru­tini sevmiyorum. Sürekli aynı şekilde tekrar eden kaşık hareke­tinden dolayı, çorba içmeye bile dayanamadığını olur. Bir şey faz­la alışkanlık haline gelirse onunla ilgili hislerin hissizleşmeye baş­lar” dedim.

Yine bir anda kendimi Daniela laf geçirirken bulmuştum. Da- niel’m olmadığı bir yerde açılan N.B.N.G. ne işe yarardı ki?

Rasim’in çırağı Erdinç de değişikti. Mesela şu sandviçi yer- kenki hali. Sanki topluluk içinde kız arkadaşıyla, kimseye belli et­meden sessizce tartışır gibiydi. Durun yemeyin, siz kardeşsiniz di­yecekmiş gibi, durup durup bize bakması ne tuhaftı.

Erdinç’in bakışı, kaptanın teknesi derken olan olmuş, benim için dünyanın en tehlikeli türü olan Konuşkangillerden Mehmet Bey fırından içeri girmişti. Hemen o an “Ferda kahvaltıda” serisi için erken final kararı almış olmam bile beni kurtaramayacaktı.

Mehmet Bey, burnumun dibinde olduğu halde henüz tanışa- madığım kuş gözlemcisi komşumla tanışmış. Bununla da kalma­mış, Orhan Bey’in buradan sonraki durağının Karçal taraflarında, Gürcistan sınırına yakın bir yerlerde kurulacak kuş halkalama is­tasyonu olduğunu öğrenmiş. Rahmetli eşinin hastalığı zamanın­da kendilerine yardım eden Gürcü Elmas Hanım’ı ve zamanın­da Elmas Hanım’dan hep dinlediği yerlerin güzelliğini de Orhan Bey e anlatmış. Yetmemiş, balkonunda gördüğü, zii tiktik zii tiktik diye tiz bir sesle öten, geniş gagalı, benekli sinekkapana benzettiği kuşun, fark ettirmeden çekiverdiği fotoğrafını göstermiş. Ve bun­ları da bize bir çavdar ekmeği alımı zamanında anlatmıştı.

Ben dükkândan çıkarken benekli sinekkapandan iki kişinin yan yana yürüyemediği kaldırımlara sövmeye tek hamlede geç­mişti bile. Bisikletime binerken hâlâ onu duyuyordum.

“Kaldırımın net ölçüsüne ilaveten, mülkiyet yanında en az yirmi beş santim, bordür taş tarafında ise bordür taşı dahil,,,”

Ebru Cündübeyoğlu’ nun kaleme aldığı Ferda tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!