Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Gecemizin Güneşi Ay

“Gecemizin Güneşi Ay” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Gecemizin Güneşi Ay

Birçok romantik şarkıya, filme, kitaba ve şiire konuk olmuş; şairlerin en iyi dostu olan Ay hakkında uydumuz olması dışında neler biliyoruz? Dünya’ya tahmin ettiğinizden çok daha fazla yararı dokunan Ay’ın bize anlatmak istediği asıl şeyi hiç dinlediniz mi? Dinlemek isterseniz, biz sizin için ufak bir sohbet gerçekleştirdik. Buyurun Ay’a konuk olalım…

Geceleri kafamızı ne zaman gökyüzüne çevirsek bizi güvende hissettiren bir komutan gibi bize gülümseyen Ay’ın oluşumu oldukça kaotik bir şekilde gerçekleşmiştir. Bundan 4.6 milyar yıl önce Güneş Sistemimiz oluştu. Uzayın derinliklerinde birçok irili ufaklı parça birbiriyle çarpışarak, bölünerek ve ufak sürtünmeler gerçekleştirerek şu anki gezegenleri oluşturdular. Dünyamız da o zamanlar tamamı lavlarla kaplı bir toptu. Şu ana kadar her şey yolunda gibi görünse de asıl sorun tam olarak bu noktadan sonra başladı. Mars büyüklüğünde “Theia” isimli bir gezegen Dünya’mızla büyük bir çarpışma yaşadı. Çarpışma sonucunda Dünya’dan kopan kaya, gaz ve çeşitli bileşen maddeler uzayda, Dünyamızın etrafında bir halka oluşturdu. Bu halkayı oluşturan parçalar ise geniş bir zaman yelpazesi içerisinde birleşti ve bugünkü Ay’ımızın şeklini aldı.

Ay’ın atmosferi oldukça zayıftır ve herhangi bir manyetik güce sahip değildir. Bu da Güneş’ten gelen ışınlardaki radyasyonu engelleyemediği anlamına gelmektedir. Bu noktada Ay’da insanlığın herhangi bir koloni kurması mümkün görülmemektedir.

İnsanlık, Ay’a ayak basmayı başarmış olsa bile orada herhangi bir yaşamın gerçekleşebileceği düşüncesi oldukça zayıftır. Bunun bir nedeni ise Ay’daki sıcaklık uçurumudur. Ay’ın güneş gören tarafı 123 dereceye kadar ulaşabiliyorken, gölge tarafı -233 dereceyi görmektedir. Ani sıcaklık değişikliklerinin yanında oldukça kayalık bir yüzeye sahip olması da maalesef Ay’ın eksileri arasındadır.

Uydumuz için harika bir iş çıkarıyor olsa da şimdilik insanlığın yeni durağı olmaya uygun değil.

Gecemizin Güneşi Ay ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!