Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Gülümseyebilmek Kitap Özeti İbrahim Çoban

Leyla Yokuşu Kitap Özeti Ahmed Günbay Yıldız

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Gergedan Kitap Özeti Mine Söğüt

Gergedan Kitap Özeti Mine SöğütEdebiyat severler Mine Söğüt‘ün yazmış olduğu Gergedan kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Mine Söğüt Gergedan Kitap Özeti

Gergedan” 2019 yılında Yapı Kredi Yayınlarından çıkan 120 sayfalık bir kitap. “Gergedan” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Mine Söğüt tarafından kaleme alınmış. “Gergedan Özeti”ne baktığımızda ise Deli Kadın Hikâyeleri devamının anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

Ben de onunla birlikte sırtımı kabarttım, gözlerimi kıstım, kuyruğumu kamçı gibi yaptım ve pencerenin önünde kediyi de fareyi de beni de çoktan unutmuş ve neşeli bir türkü tutturmuş olan Tahir’in sırtına doğru atmaca gibi uçtum.

Tahir bu beklenmedik saldırının paniğiyle elindeki sigara kâğıdını, tütün kutusunu, çakmağı, dilindeki türküyü ve aklımdan geçen cümle kötülüğü pencereden dışarı fırlatıverdi.

Kedi ve ben tırnaklarımızı batırarak Tahir’in omuzlarından kal­çasına kadar kaydık ve usta cambazlar gibi aynı anda bedenlerimizi kıvırıp, havada taklalar atarak dört ayağımızın üzerine yere düştük.

Tahir ne olup bittiğini anlayana kadar kedi çoktan iskemleye geri tırmanmış, derin uykusuna dalmış, ben gözlerimi Tahir’den ayırmış tavana bakmıştım.

Tahir kediyi mi parçalasın yoksa sırtının acısını mı dindirsin bilemeden etrafa küfürler savurarak olduğu yerde tepiniyor ve bana “Öldür lan şu pezevengi. Öldür diyorum sana şu kediyi. Hemen şimdi gebert. Kopart kafasını kopart” diye bağırıyordu.

Aslında canım çekmişti o an o kediyi öldürmeyi. O da az önce bir fareyi öldürmek üzereydi. Ben kediyi de, Tahir’i de öldürebi­lirdim.

Şimdi bir bıçak alsam ve kedinin boğazına dayasam, o an o gözlerini açsa, ben gözlerinin içine bakıp “Seni öldürmezsem, Hayırsız Adaya atılacaksın; başka kediler seni orda yerler” desem…

Kedi bana “Ya ben onları yersem” der.

Ben o an cayarım, bıçağı boğazından çekerim. Kedinin boynun­dan ayakkabılarıma pembe bir kan damlar.

Ben bir bıçak alsam Tahir’in boğazına dayasam, “Annem için ne dedin sen az önce lan” diye tıslasam…

Tahir, “Ne dedimse dedim sana ne o… çocuğu” der.

Kedi sırtıma atlar, Tahir odadan kaçar, annem pencereden uçar.

Ben bunları düşünüyorum. Tahir artık öfkesi geçmiş, sırıtıyor.

“Hadi öldür şu canavarı.”

İkimiz de annemi öldüremediğimiz için kediyi öldürmek istiyoruz.

İkimiz de annemi öldürmekten korktuğumuz için kediyi öl­dürmekten korkuyoruz. “Korkuyorum” diyorum.

Mine Söğüt’ ün kaleme aldığı Gergedan tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!