Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Girişimcilik Ders Kitabı Sistem Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları

Girişimcilik Ders Kitabı Sistem Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 6 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / Girişimcilik Ders Kitabı Sistem Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları / Girişimcilik Ders Kitabı Sistem Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 2 Cevabı

Girişimcilik Ders Kitabı Sistem Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 2 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


Girişimcilik Ders Kitabı Sistem Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 2 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “Girişimcilik Ders Kitabı Sistem Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Emine BAŞAR tarafından 216 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Oğuz TUNÇEL tarafından yapılmış.

Girişimcilik Ders Kitabı Sistem Ofset Yayınları Ders Kitabı Sayfa 2 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

1. Ülkemizdeki tanınmış iş adamlarının çalıştıkları süreçte edindikleri tecrül gazete ya da dergilerde yayınlanan röportajlardan öğreniniz ve bunları arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevapshak Alaton
  Derin bir nefes alıp gözlerinizi kapatın… Düşünün!.. Yaşamı size hediye etmiş olan yüce Allah’a en son ne zaman, içtenlikle ve inanarak teşekkür ettiniz? Hele üstelik sağlığınız da yerinde ise… Binlerce şükür Allahıma!.. Beni Yaratan’a! Cebinizde çok para olup olmadığını sormadım! Pek o kadar da önemli değil!
  Hayatın zenginliği uçsuz bucaksız… Tükenmez… Hepsi de sizin için yaratılmış… Yeter ki onları görün! Bildiğiniz gibi, bakıp da görmemek mümkün! Siz görmeye, duymaya, hissetmeye hazır mısınız? Yaşamın zenginliklerini görmek ve onlardan yararlanabilmek için bazı prensiplere sahip olmanız gerekir.
  Hayatınızı akıllı bir şekilde planlamanız, evvela kendinizi iyi tanımakla başlar, insanın kendini tanıması, sanıldığından daha zordur, zira, yaşınız ne olursa olsun, şimdiden kalıplaşmış bazı önyargılarınız vardır. Kendinizde, zannettiğinizden daha fazla bilgi, beceri ve başarılı olma hırsı var. Bunlar, kısa hayatınızda, akranlarınız arasında ayrıcalıklı ve üst düzey bir yere gelmeniz için gerekecektir.
  Klasik müziğin engin zenginliğini henüz keşfetmemiş iseniz, hemen bunu da planlamanızın zamanıdır. İnsanlığa sunulmuş bu “tanrısal ödül”de yüce ve soylu duyguların yankısını bulacaksınız. Hayatınızı renklendirecek, yaşamınıza heyecan katacaktır. Yorgunluk dolu bir gün biterken, bir iki saat boyunca, klasik müzik eşliğinde okuyacağınız bir felsefe kitabı size mutluluğun kapılarını açacaktır.

  Hüsnü Özyeğin
  Başarılı bir iş adamı olmak için iyi bir  eğitim hem şart hem şart değil. Ama 20-30 şirketten sorumlu iseniz iyi bir eğitim şart. Çünkü her şeyi siz yapamazsınız.
  İyi bir profesyonel yönetim için hesap verilebilirlik, raporlama sistemleri, yönetici alımı, eğitimi, kariyer planlaması gibi birçok kavramı uygulamanız gerekli.
  Örnek aldığım kişi; rahmetli Vehbi Koç’tur. Zira Vehbi Bey son derece disiplinli, sevecen, kendinden daha az tecrübeli ve genç insanları dinleyen ve onlardan dahi bir şeyler öğrenmeye çalışan, yenilikleri takip eden, başarılı işlerin ve insanların sırlarını araştıran ve vefat ettiği gün dahi çalışan bir kişi olduğu için onu örnek aldım.
  En büyük desteği beni 29 yaşımda Pamukbank’a Yönetim Kurulu Üyesi, 32 yaşımda genel müdür tayin ettiği için Mehmet Emin Karamehmet’ten gördüm. Bankayı kurarken bana 3 iş adamı borç verdi. 17 iş adamı da ortak oldu. Onlardan da çok destek gördüm.

  Ahmet N. Zorlu
  Eğitim, başarıya giden yolda olmazsa olmazlar içinde, ancak tek başına yeterli değil. Teorik bilgi, pratikle desteklendiğinde anlamlı oluyor ve kişiyi başarıya taşıyor. “Ne yaparım da patron olurum?”dan önce; “Ne yaparım da işi öğrenirim?”, “Ne yaparım da öğrendiklerimi geliştiririm?” soruları yanıtlanmalı.
  İş yaşamında başarılı olma duygumdan güç aldım ve çok çalıştım. Çok genç yaşta iş hayatına atıldım. Mutlaka bilgisine deneyimine inandığım, fikirlerine başvurduğumuz kişiler oldu. Ancak bana işi öğreten, yol gösteren her zaman müşteri oldu. Müşteri patrondur ve öğretendir. Müşterini dinlediğinde ve anladığında büyük yol alırsın.
  İş hayatının günlük stresini yaratan pazar koşulları, rekabet ortamıdır. En iyisini üretme, en iyisini sunma arzusu, yoğun çalışmayı ve tempoyu beraberinde getiriyor ki, bu da aslında bizim için işin keyfi.
  Stresi önlemek ve dinlenmek için spor yapıyorum. Yürüyüş ve yüzme hiç aksatmadığım sporlardan ikisi. Yoğun iş temposu sonrasında düzenli olarak yaptığım spor aktiviteleri bana bir sonraki gün için enerji sağlıyor.

2. Temel ekonomik terimleri gazete ve dergilerden derleyerek birbiriyle ilişkilendiriniz.

 • Cevap:

  GAYRİ SAFİ MİLLİ HASILA (GSMH) NEDİR?

  Gayri safi milli hasıla bir ülkenin vatandaşlarının verilen bir yıl için ürettikleri toplam mal ve hizmetlerin, belli bir para birimi karşılığındaki değerinin toplamıdır.

  GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HASILA (GSYH) NEDİR? 

  Gayri safi yurtiçi hasıla bir ekonomide yerleşik tüm üretim birimlerinin, yurt içi etkinlikleri sonucunda yaratmış oldukları tüm nihai mal ve hizmetlerinin para birimi cinsinden değeridir.

  CARİ DENGE NEDİR?

  Ülkemizde sürekli olarak cari açık nedeniyle gündeme gelen kavramlardan biridir. Cari denge bir ülkenin ihracat, ithalat farkıyla turizm, taşımacılık gibi diğer döviz kazandırıcı veya kaybettirici işlemlerinin dengesini gösterir. Ülkenin ihracat ve diğer döviz kazandırıcı işlemleri sonucunda elde ettiği gelir, ithalat ve diğer döviz kaybettirici işlemleri sonucu ödediği giderlere eşitse cari dengesi denktir.

  Eğer ithalata ve diğer döviz kaybettirici işlemlerden kaynaklanan giderleri, döviz kazandırıcı işlemlerden elde ettiği gelirlerden fazlaysa Türkiye’nin güncel ekonomisinde olduğu gibi cari açık, az ise cari fazla durumu söz konusudur.

  ENFLASYON NEDİR?

  Enflasyon, fiyatlar genel seviyesinin sürekli ve hissedilir artışını ifade eden durumdur. Fiyatların genel düzeyi, ekonomide seçilen belli bir mal ve hizmet kümesinin (sepetinin) parasal karşılığıdır. Fiyatlar, mal ve hizmetlerle dolaşımdaki para miktarı arasındaki dengeye göre oluşur. Para miktarındaki artış (emisyon), mal ve hizmet miktarındaki artış (büyüme) ile dengeli olursa fiyatların genel seviyesi değişmez.

3. Girişimci olmak isteseydiniz yeni bir mal üreterek mi yoksa var olan bir malı yeniden pazarlayarak mı bu işe başlardınız? Düşününüz.

 • Cevap: Ben tercihimi yeni bir ürün üretmekten yana kullanırdım.Tabi ki bunun için çeşitli sebeplerim var.Var olan bir ürünü geliştirerek ancak o ürün kurucusuna hizmet edeceğimi düşünüyorum.Ancak piyasada olmayan ve benim ürettiğim bir ürün satılmasını sağlamak daha mantıklı geliyor.Çünkü kendi ürünümü üretip,onun kullanıcılar tarafından ilgi çekmesini sağlamak güzel bir risktir.Eğer bunda başarılı olabilirsem en iyi girişimlerden olabilirim.Hem daha çok kazanç sağlar hemde adımı daha çabuk bir şekilde duyurabilirim.Bundan dolayı tercihim yeni bir ürün üretmek olurdu.

4. Başkalarına ait bir iş yerinde değil de kendi işinizde çalışmak ister misiniz? Nedenlerini arkadaşlarınızla tartışınız.

 • Cevap: İş aramaktan yorulmuş olmam ve kendi iş yerimin patronu olma hayalim her zaman vardır. Bunun için çok çalışmalıyım. Çünkü riskli bir iş. Ama getirisi de o derecede iyidir. Eğer gerçekten içinizden geldiği şekilde kendi hayallerinizi gerçekleştirmek için bir iş kurun, işte o zaman kimse sizi tutamaz.

5. İnsanların yaratıcı ve yenilikçi olmasını engelleyen başlıca nedenler neler olabilir? Düşününüz.

 • Cevap: İnsanların yaratıcı ve yenilikçi olmasını engelleyen başlıca nedenler:1-Korku,
  2-Endişe,
  3-Bilgi eksikliği,
  4-Yargılama,
  5-Aşırı bilgi yüklemesi,
  6-Baskı ortamı,
  7-Yenilikçi düşünceye sahip olmamak,
  8-Aşırı özgüven duygusu,
  9-Kötü iletişim,
  10-Dürüst olmama,

6. Girişimci olabilmek için gerekli olan başlıca kaynaklar sizce neler olabilir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

 • Cevap: 1-Kişisel fonlar,Girişimcinin ortaya çıkmasında etkili olan bir maddedir.Birçok girişimci kendi sermayesi ile işe atılarak iyi bir yerlere gelebilmektedir.

  2-Aile ve arkadaş çevresi,

  Girişimci kendi sermayesi yoksa ailesinden ve yakın çevresinden aldığı destekle iyi yerlere gelebilir.

  3-Bankalar,

  Girişimci kendisini biraz da riske atarak bankalardan kredi çekerek bankalardan para desteği alabilir.Bu şekilde kendi sermayesini oluşturabilir.

  4-Finansal kiralama,

  Bir yatırım malının para karşılığı isim haklarını kiralayarak kendi adını duyurabilir.Bu şekilde ilerleme kaydedebilir.

  5-Satıcı kredileri,

  Herhangi bir ödeme olmadan, satıcının malı teslim etmesi ve alıcıya ödeme için belli bir zaman vermesi sonucunda oluşur ve işletmeler arasındaki ticari ilişkileri güçlü tutar.

7. Çevrenizde bulunan marketin, ayakkabı tamircisinin ya da çiçekçinin olmadığı zaman ne tür sıkıntılarla karşılaşacağınızı düşününüz. Bunların eksikliğinin neden olacağı zorluklardan yola çıkarak girişimciliğin önemi hakkında bir değerlendirme yapınız.

 • Cevap: Market olmazsa yiyeceksiz olabiliriz bu sıkıntı sonra ayakkabıcı olmazsa eski ayakkabı giymek zorunda kalırız çiçekçi olmazsa hasta ziyaretlerinde çiçek bulamayız çok kötü bir durum bence.

8. Sizce bir market işletmenin ne tür zorlukları olabilir, arkadaşlarınızla tartışınız.

 • Cevap:  Market işletmek isteyen birinin ekonomik sıkıntısı olmaması gerekiyor.Market’in açılacağı yer önemli özellikle köy yerlerinde açılan marketler daha az kar elde ederken,Şehirdeki marketler köydekilerden 3 kat daha fazla kar elde ederler.Bu yüzden işletme nerede yapılırsa gelir ona göre dağılım gösterir.Market açılırken kiranın miktarı kadar gelirin fazla olması gerekiyor ki giderler,gelirleri karşılasın.Market işletmek küçük bir gelir sağlayabilir ancak bu büyük ve kalabalık çok tüketim sağlayan yer ise gelirler,giderlerden daha fazla olur.Kırsal bölgelerde tüketim fazla olmadığı için mallar elde kalır ve mallara verilen ücret’in geliri olmadığı gibi zararı olmaktadır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir