Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Gizli Duran Kabiliyetler Adlı Metnin Konusu Ana Fikri ve Yardımcı Fikirleri
Ödev Soruları

Gizli Duran Kabiliyetler Adlı Metnin Konusu Ana Fikri ve Yardımcı Fikirleri

Sponsorlu Bağlantılar


Gizli Duran Kabiliyetler Adlı Metnin Konusu Ana Fikri ve Yardımcı Fikirleri

Gizli Duran Kabiliyetler Metninin Konusu

  • İnsanın içindeki kabiliyetlerini keşfetmesi.

Gizli Duran Kabiliyetler Metninin Ana Fikri

  • İnsanın içindeki yetenekleri ortaya çıkarmalıyız.

Gizli Duran Kabiliyetler Metninin Yardımcı Fikri

  • Kabiliyetleri ortaya çıkarmak için insanları cesaretlendirmek gerekir.
  • Kabiliyetlerinin farkında olup onları kullanmayı bilen insanlar her zaman başarılı olurlar.

GİZLİ DURAN KABİLİYETLER

Muhakkak ki biz insanlar, çeşitli kabiliyetlerle dünyaya geliyoruz. Hepimizde, geliştirilirse açıla­cak, çiçekler ve meyveler verecek birtakım tohumlar vardır. Ama arpa çuvalında duran tohum, orada kaldığı veya başka yere dökülse bile yeşerecek bir muhit bulamadığı takdirde nasıl tohum olarak kalma­ya, filizlenip kendi meyvesini verecek hâle gelemeden kuruyup çürümeye mahkûm olursa insanın kendi içinde saklı duran kabiliyetler de gelişecek imkânı bulamazsa bulunduğu yerde öylece kalır.

Bazı insanlar kendi kabiliyetlerini kendileri fark edip onları işleyecek ve geliştirecek imkânları da kendileri bulmak istidadı ile dünyaya gelmişlerdir. Doğuştan cesur ve ataktırlar, girgindirler, sokulgan­dırlar. İçlerinde taşıdıklarını dışarıya vurmak fırsatlarını hiç kaçırmazlar. Böylelikle dikkati çekerler. Bunlar, tıpkı malını pazara götürmeyi akıl eden bir köylü gibi ellerindekini ötekine berikine gösterdikten sonra müşteri bulmakta gecikmezler.

Ama herkes böyle bir istidatla dünyaya gelmemiştir. Aramızda çekingenlerimiz, ürkeklerimiz var­dır. Yaşadıkları muhitin kendilerine verdiği ruh hâli ile mahcupluğun tül örtüsü altına gizlenmeyi tercih etmiş, kendisine verilen işi yapan fakat daha fazlasını yapabileceğini söylemeyi veya sezdirmeyi bile nefsine yediremeyen insanlar vardır. Bunlar, içine düştükleri hâlden kendileri de şikâyetçidirler. Bu çe­kingenliğin, bu kapalı yaşayışın hayatlarına yaptığı fena tesiri çok iyi bilmelerine rağmen içine girdikleri çemberi bir türlü koparıp atamazlar. Bunların belki her şeyleri vardır fakat…

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir