Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Göremediğimiz Tüm Işıklar Kitap Özeti Anthony Doerr

Edebiyat severler İskender Pala‘in yazmış olduğu Göremediğimiz Tüm Işıklar kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Anthony Doerr Göremediğimiz Tüm Işıklar Kitap Özeti

Göremediğimiz Tüm Işıklar” 2019 yılında Diyojen Yayıncılıktan çıkan 576 sayfalık bir kitap. “Göremediğimiz Tüm Işıklar” kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Anthony Doerr tarafından kaleme alınmış. “Göremediğimiz Tüm Işıklar Özeti”ne baktığımızda ise Almanya’da bir maden kasabasında kız kardeşi ile birlikte bir yetimhanede büyüyen Werner’in yaşadıklarının anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

Werner Pfennig, Paris’in beş yüz kilometre kuzeybatısında­ki Zollverein adlı bir yerde büyümüştü; burası Almanya’daki Essen şehrinin dışında dört bin dönümlük bir kömür madeni alanıydı. Çelik renkli, delik deşik bir taş kömürü ülkesiydi burası. Bacalardan dumanlar yükseliyor, lokomotifler yüksel­tilmiş nakil hatlarının üzerinde gidip geliyorlar ve yapraksız ağaçlar cüruf yığınlarının arasında ölüler dünyasından uzanan iskelet elleri gibi uzanıyorlardı.

Wcmer ve küçük kız kardeşi Jutta, Viktoriastrasse’de bu­lunan ve Çocuk Evi adı verilen, öksüzlerin kaldığı iki katlı tuğla evde büyümüşlerdi. Buradaki odalar hasta çocukların öksürükleri, yeni doğanların çığlıkları ve öteki dünyaya göç­müş ebeveynlerin son eşyalarının uykuya yatırıldığı yıpran­mış sandıklarla doluydu; bu eşyaların arasında yamalı giy­siler. pas tutmuş çatal bıçak takımları ve madenlerin yuttuğu babaların solmuş fotoğrafları vardı.

Wcmcr’in hayatının ilk yılları, fakirliğin en üst düzeyde okluğu yıllardı. Erkekler Zollverein kapılarında iş bulmak için kavga ediyorlar, tavuk yumurtası iki milyon reichsmarka satılıyor ve ateşli romatizma hastalığı Çocuk Evi’ni bir kurt gibi sinsice kolluyordu. Tereyağı ve et yoktu. Meyveler anı­larda kalmıştı En kötü aylarda, bazı akşamlar yurt müdire­sinin bir düzine boğazı beslemek için hardal tozuyla suyun karışımından yapılan katıklardan başka verecek bir şeyi ol­muyordu.

Ama yedi yaşındaki Wemer her şeye rağmen batmadan üşüyor gibiydi. Yaşına göre küçük görünüyordu, kulak­ları kepçeydi, tiz ve tatlı bir sesle konuşuyordu; saçlarının beyazlığı yolda giden insanların durup bakmasına neden oluyordu. Kar gibiydi, süt gibiydi, tebeşir gibiydi bu saç-

Anthony Doerr’ in kaleme aldığı Göremediğimiz Tüm Işıklar tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close