Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

Gözyaşı Sadece Sudan mı Oluşur

Gözyaşı Sadece Sudan mı Oluşur yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Gözyaşı Sadece Sudan mı Oluşur

Bu hayatta mutlu olduğumuz günler kadar, mutsuz olduğumuz günlerde olabilir. Bu hayatın bir parçasıdır. Hem acı hem tatlı anılar biriktirirken, mutlu olduğumuz zaman günlerken, mutsuz olduğumuz zaman ise ağlayabiliyoruz. Ağladığımız zamanlar gözümüzden akan gözyaşlarının neyde olduğunu biliyor musunuz? Hadi gelin bugün sizlerle bu konuyu konuşalım…

Gözyaşı Sadece Sudan mı Oluşur?

Ağladığımız zamanlarda illaki gözyaşımız ağzımıza gelmiştir. Gözyaşımız ağzımıza geldiği zaman, sanki teniz suyu gibi olduğunu düşünürüz. Çünkü tadı bizlere tuzlu gelmiştir. Peki sizce gözyaşımız tuz ve sudan mı oluşuyor?

Gözyaşımızın yapısını incelediğimiz zaman 3 katmandan oluştuğunu görürüz. Bunlar yağ, su ve mukustur. Göz kapağımızda meibomian adında bezler bulunur. Gözyaşındaki yağ meibon bezlerinde üretilir. Kaşımızın altında kalan ve gözü çevreleyen kemiğin altında lakrimal bezi adında bir bez bulunur. Gözyaşımızdaki su ise bu lakrimal bezi tarafından üretilir. Son olarak ise gözyaşımızın içinde bulunan son madde mukustur. Mukus mikroskobik boyutta olan ve konjonktivada bulunan, özelleşmiş goblet hücreleri tarafından salgılanır.

Bizler gözlerimizi gün içinde sayısız şekilde kırparız. Gözümüzü her kırptığımızda göz kapaklarımız gözümüzü süpürür ve gözyaşımızı bütün gözümüze ince bir tabaka olarak dağıtır. Göz kapaklarımızın alt ve üst taraflarında kanalcıklar bulunur. Bu kanalcıklara “puncta” adı verilir. Göz kapaklarımızı hareket ettirdiğimiz zaman gözyaşlarımız, alt ve üst kanalcıklara girmeye zorlar. Gözyaşı “Puncta” dan, üst e alt lakrimal bezine açılan ve “canaliculus” adı verilen kanallara gider. Sonrasında bu gözyaşı burnumuza doğru giden nazolakrimal kanala iletilir. Burada bağlantı önemlidir. Çünkü ağladığımız zamanlar burnumuzda tıkanır. Bunun sebebi gözyaşımızın yukarda da söylediğimiz gibi nazolakrimal kanala gözyaşımızın iletilmesinden kaynaklanır. Ağladığımız zaman gözyaşı çok fazla üretildiği için bu kanallar yetersiz kalır ve gözyaşımız artık dışarı doğru akmaya başlar. Ağladığımız zaman gözyaşlarımızın yanaklarımızdan süzülmesinin de sebebi tam olarak budur.

Gözyaşı Sadece Sudan mı Oluşur aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
happy
1
clap
1
confused
1
unlike
0
love
0
sad
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!