Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Yılmaz Özdil Kadın Kitap Özeti

Sevim Ak Penguenler Flüt Çalamaz Kitap Özeti

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Gülse Birsel Memleketi Ben Kurtaracağım Kitap Özeti

Gülse Birsel Memleketi Ben Kurtaracağım Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Gülse Birsel Memleketi Ben Kurtaracağım Kitap Özeti

Memleketi Ben Kurtaracağım Kitabının Özeti

“Memleketi Ben Kurtaracağım” kitabı 2015 yılında Doğan Kitap’tan çıkan 188 sayfalık bir kitap. Gülse Birsel’in kendine has üslubuyla yazılan kitap kısa yazılardan oluşuyor. Bu yazıların bazılarının başlıkları:

Kendimden bahsetmeyi de hiç sevmem ama, Bir tekne kazıntısının dramı!, Çocuk terbiyesi nedir, ne işe yarar veya bir işe yarar mı?, Okuma yazma ve yumurta kokusu, Ergenliğin tek iyi tarafı kısa sürmesidir!, Üniversitede (aslında) ne öğrenilir?, Ünlü senaristin itirafı: “12 yıl kanun kaçağıydım!”, İşim gücüm iş güç!, Memleketi ben kurtaracağım!, Her an Nobel bekliyorum, eli kulağındadır!,Gülse başkan, Türkiye tasasız!…”

Memleketi Ben Kurtaracağım kitabından küçük bir bölüm:

********************

“Çocuk terbiyesi nedir, ne işe yarar veya bir işe yarar mı?

Her anne baba bir senaristtir.

Ve her senarist gibi, hayallerdeki senaryo, yani çocuk, sonunda bambaşka bir hale gelebilir. Yönetmen, yapım şartları ve başrol oyuncusu, hikâyeyi hiç önceden planlanmayan yerlere götürebilir Sürpriz ve hayal kırıklıklarına hazırlıklı olun.

Babamın benim için hazırladığı ve hayal ettiği rol, gerçek olamayacak kadar çok yönlü ve mükemmel biriydi.

Küçükken, akşam yemeklerinin sonunda, “Hadi anlaaat anlaaaat” diye ortalığı yıktığım, adeta tekrarlarını yüz ke­re seyretmekten bıkmadığım bir diziydi “Hayallerdeki bü­yümüş Gülser Kafasındaki senaryoyu masal gibi anlatıyordu babam; “Efendim, sokağa çok şık bir kız girmiş. Aaa bu kim? Her­kes dönüp bakmış, gözlerini alamamışlar. Üzerinde şık bir tayyör, yakasında bir broş, bir şapka takmııış, topuklu ayak- kabılaar, efendim, elinde eldivenler, nasıl zarif, nasıl güzel- Herkes, ‘Aaa, kim bu şahane kız, pek de şık, pek de güzel’ diye birbirine sormuş.”

Burada ben el çırpıyorum ve yüzüncü kez, “Eveeeet son- diye cırlıyorum. Ablamlar işin uzayacağım hissedip gözlerini devirerek gidip televizyonu açıyorlar!

Babam gelecekteki beni, dört yaşındaki bana anlatmaya”

********************

Gülse Birsel Memleketi Ben Kurtaracağım tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir