Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

M Harfi İle Soyut Ad

Sabun Kiri Nasıl Giderir

Ana Sayfa / Sorularınız / Güneş Tutulması Neden Çıplak Gözle Seyredilmez
Ödev Soruları

Güneş Tutulması Neden Çıplak Gözle Seyredilmez

Sponsorlu Bağlantılar


Güneş Tutulması Neden Çıplak Gözle Seyredilmez

Güneş tutulması sırasında insanlar tutulmayı izlemek için dakikalarca Güneşe doğru baktıklarından gözlerin hasar görme ihtimali yükselir. Nitekim birçok insan Güneş tutulmasını gözlüksüz izlediği için çeşitli şikâyetler yaşar.

Aslında Güneşin tam tutulduğu, yani üzerinin ayla tam örtüldüğü esnada Güneşe bakmak güvenli sayılabilir. Ancak bu olay en fazla 3-4 dakika kadar sürer. Bundan sonra ay ve Güneş yavaş yavaş birbirinden ayrılmaya ve ay Güneşi kısmen örtmeye başlar. Bu sırada kısa süre için bile olsa Güneşe çıplak gözle bakmak son derece zararlıdır. Hatta gözlerde kalıcı hasar oluşturabilir.

Bunun sebebi Güneşten bize ulaşan kızılötesi ışınların göz merceği tarafından ağtabaka üzerine odaklanması ve burada yanıklara yol açmasıdır. Bu da yanıkların olduğu bölgede görme kayıplarına yol açar. Özellikle kısmi tutulmalarda dikkatli olmak gerekir. Çünkü ay Güneşin büyük bölümünü örter ve gözümüz kamaşmadan Güneşe bakabiliyor olmamız bizi yanıltabilir. Ancak her ne kadar ışınlar azalmış olsa da küçük bir bölümden gelen Güneş ışınları yine ağtabakada belirli bir noktaya odaklanır ve bu bölgeye zarar verir. Dolayısıyla Güneş tutulmasını izlemek için en güvenli yöntem, özel olarak bu iş için üretilen filtreli gözlüklerden kullanmaktır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir