Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Güvenme varlığa, düşersin darlığa.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Güvenme varlığa, düşersin darlığa.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Sponsorlu Bağlantılar


“Güvenme varlığa, düşersin darlığa.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Cevap: İnsan hayatını bir şekilde iyi veya kötü anlar yaşayarak geçirmektedir. Ama bazı insanlar ellerinde bugün olan maddi gücün etkisiyle yarını düşünmeden hayatlarını sürdürmektedir. Oysa yarın ne olacağını hiç kimse bilemez. Bu açıdan insan sadece bugüne bugünkü varlıklarına güvenerek değil biraz da yarını zor günlerin gelme ihtimalini düşünerek yaşamalıdır.

Ekstra bilgi:

İslam dininde tevekkül inancının önemli bir yeri vardır. Allah (c.c.) her şeyi bir sebebe bağlamıştır. Bir çiftçi, tarlayı sürmeden, tohumu atmadan, tarlanın bakımını yapmadan ürün elde edemez. İşte, çiftçinin bütün bu işleri yaptıktan sonra ürünü Allah’tan (c.c.) beklemesi tevekküldür. Bunların hiçbirini yapmadan; “Allah (c.c.), nasılsa rızkımı verir.” diye düşünmek ise tembelliktir ve yanlış bir davranıştır. İnsan, bir işte başarılı olmak için öncelikle üzerine düşen görevi doğru şekilde yerine getirmeli, daha sonra Allah’a (c.c.) güvenip dua etmelidir. Örneğin; bir hasta, iyileşmek için tedavi olmalı, ilaçlarını almalı, sonra da Allah’tan (c.c.) şifa dilemelidir. Yolculuğa çıkacak bir kimse, önce aracına bakım yaptırmalı, yolculuk esnasında fazla hız yapmaktan kaçınmalıdır. Yolculuk esnasında trafik kurallarına uymalı, böylece bütün tedbirleri aldıktan sonra Allah’a (c.c.) güvenmelidir. Böylece Allah’a (c.c.) gerçek anlamda tevekkül edilmiş olur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir