Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Hacca giden kişi, haksızlık ve kötülüklerden kaçınmaya daha çok önem göstermektedir. Bunun sebebi sizce nedir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Hacca giden kişi, haksızlık ve kötülüklerden kaçınmaya daha çok önem göstermektedir. Bunun sebebi sizce nedir?

Sponsorlu Bağlantılar


Hacca giden kişi, haksızlık ve kötülüklerden kaçınmaya daha çok önem göstermektedir. Bunun sebebi sizce nedir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

Doğru cevap:

Hacca giden kişi ahireti hatırlar. Davranışlarına dikkat eder. Orada herkesin eşit olduğu ve bizi kurtaracak şeyin iman olduğunu fark eder.

Ekstra bilgi:

Hac ibadeti hem mal hem de beden ile yapılır. İslam dinine göre maddi durumu ve sağlığı yerinde olan Müslümanların ömürlerinde bir defa hacca gitmeleri farzdır. Kur’an-ı Kerim’in hacla ilgili olarak Yoluna gücü yetenlerin o evi haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır… ayeti, bu duru­mu ifade eder. Peygamberimiz (s.a.v.) de bu konuyla ilgili bir hadisinde şöyle buyurmuştur “Ey inanan­lar, Allah size haccı farz kılmıştır. O hâlde haccediniz.

Hac, İslam dininin beş temel esasından biridir. Hac sözcüğü; yöneliş, yürüyüş ve kutsal yerleri ziya­ret etmek anlamlarına gelir. Terim olarak ise yılın belirli günlerinde ihrama girilerek Mekke’de bulunan Arafat’ta vakfe yapmak ve Kabe’yi tavaf etmek anlamındadır.

  • Haccın farzı üçtür. Bunlar;
  • İhrama girmek,
  • Kurban Bayramı’ndan bir gün önce yani arife günü, Arafat’ta bir süre durup dua etmek,
  • Kabe’yi tavaf etmektir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir