Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Hacca gidip gelen bir insan, davranışlarına daha çok dikkat etmektedir. Sizce bunun sebebi ne olabilir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Hacca gidip gelen bir insan, davranışlarına daha çok dikkat etmektedir. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Sponsorlu Bağlantılar


Hacca gidip gelen bir insan, davranışlarına daha çok dikkat etmektedir. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Doğru cevap:

Oraya giden insanların o kutsal topraklara gidip tövbe etmesi dualar edip Allah’tan af dilediği için tekrardan eski alışkanlıklarına dönmesini istememektedir.

Ekstra bilgi:

Haccın insan davranışları üzerinde olumlu etkileri vardır. Hacca giden kişiler, dünyanın her yerin­den gelen Müslümanlarla mahşer yerini andıran bir kalabalık içinde, bir arada bulunur. Herkes sade, gösterişsiz beyaz bir elbise giyer. Bu, eşitlik duygusunu kuvvetlendirir. Allah (c.c.) katında herhangi bir Müslümanın, bir devlet başkanıyla, bir zenginle eşit tutulacağını gösterir. Bu ortam, insanı ölümden son­ra dirilmeye, mahşer yerinde toplanıp hesap vermeye ruhen hazırlar. Müslümanlar, birbirleriyle daha iyi kaynaşırlar. Hac ve umre, Müslümanlar arasında iletişim ve etkileşimi sağlar. Hac ve umre nedeniyle dün­yanın dört bir yanından gelen Müslümanlar, fikir alışverişinde bulunur, sorunlarına ortak çözüm ararlar. Hz. İbrahim’in, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) sünnetlerini devam ettirerek Allah’ın (c.c.) emri üzerine hac ibadetini yaparlar. Kabe’yi tavaf ederler, Peygamberimiz’in (s.a.v.) kabrini ziyaret ederler. Böylece kendilerini mutlu ve huzurlu hissederler.

Hac; zorluklara sabretme alışkanlığı kazandırır, iradeyi güçlendirir. En zor durumlarda bile kızma­mak, öfkelenmemek ve sabırlı olmak gibi alışkanlıkların kazanılmasına yardımcı olur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir