Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

"Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır.” sözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

“Yaş kesen, baş keser.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Hak deyince akan sular durur.” atasözüyle ne anlatılmak istenmiştir?

8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Hak deyince akan sular durur.” atasözüyle ne anlatılmak istenmiştir?“Hak deyince akan sular durur.” atasözüyle ne anlatılmak istenmiştir?

Doğru cevap:

Bu dünyada en büyük hakikat haktır. Hak olmazsa bu dünya üzerinde ne adalet olur ne barış olur ne de insanların huzuru olur. Hak gerçek yani yalansız dolansızlık demektir. İnsanlar hak denilince başka hiçbir yola sapmadan ellerinden geldiğince bu yolda yürümelidir. Bu atasözü bize bunu vermektedir.

Ekstra bilgi:

İslam dininde önem verilen ilkelerden biri adalettir. Kur’an-ı Kerim birçok ayetinde, insanların hak­sızlıktan kaçmmalarını ve adaletli davranmalarını istemiştir. Yüce Allah (c.c.), hak ve adalet hususunda şöyle buyurmuştur “İnsanların hakkı olan şeyleri kısmayın…”** Aynı konuyla ilgili bir başka ayette ise “Muhakkak ki Allah adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”** buyrulur.

Hz. Muhammed (s.a.v.), hayatı boyunca adil olmuş ve her türlü haksızlıktan kaçınmıştır. Bu nedenle, daha genç bir tüccarken doğruluğu ve hakkı gözetmesiyle ün kazanmıştır. Kabe’nin yapımı sırasında Hace- rü’l – Esved’in kim tarafından yerine konulacağı konusunda anlaşmazlık çıkmıştı. Hz. Muhammed (s.a.v.), yere hırkasını serdi. Hacerü’l – Esved taşını üzerine koydu. Kabile temsilcilerinden, hırkanın kenarlarından tutmalarını ve taşın, konulacağı yere bu şekilde getirilmesini istedi. Taş, yerine getirildiğinde ise Peygam­berimiz (s.a.v.), taşı kendi eliyle yerine yerleştirdi.” Böylece sorun çözülmüş oldu. Ayrıca gençlik yıllarında Hılful Fudul (Erdemliler Topluluğu) adlı bir cemiyete katılmıştı. Bu cemiyetin amacı, haksızlığa uğrayan kim­selerin haklarını korumak, Mekke’ye dışardan gelenlerin mal ve can güvenliğini sağlamaktı.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!