Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

6. Tema Güzel Sanatlar Tema Sonu Değerlendirme

Toplum Hayatı İçinde İnsan Özelliklerinin Etkisi Nedir

Ana Sayfa / Sorularınız / Haldun Dormen Hakkında Yaptınız Araştırmada Elde Ettiğiniz Bir Biyografi
Ödev Soruları

Haldun Dormen Hakkında Yaptınız Araştırmada Elde Ettiğiniz Bir Biyografi

Sponsorlu Bağlantılar


Haldun Dormen Hakkında Yaptınız Araştırmada Elde Ettiğiniz Bir Biyografi

8. Sınıf Türkçe Evren Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 137 7. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Haldun Dormen hakkında yaptığınız araştırmada elde ettiğiniz ve dersin işlenişi sırasında edindiğiniz bilgileri kullanarak bir biyografi yazınız.

Ahmet Haldun Dormen’in 5 Nisan 1928 yılında doğdu. Türk tiyatrosunun önemli oyuncu ve yönetmenlerdendir. İlk defa sahneye Galatasaray Lisesi’nde çıktı. Sekiz yaşında geçirmiş olduğu talihsiz bir kaza sonucu sol ayağından sakatlandı. Tiyatro eğitimi için gittiği Amerika’ya gitti. Ülkeye döndüğünde Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahneye girdi ve ilk defa seyirci önüne çıktı. Cinayet Var adlı oyunundaki dedektif rolü oynamış olduğu ilk roldür.

Dormen tiyatrosunu kurdu. Tiyatro dışında sinema filmleri yönetti, tiyatro ve sinema alanında birçok ödül aldı. 1998 yılında devlet sanatçılığı unvanı aldı.

Faydalı Bilgi: Kitap okuma bizlere birçok yarar sağlar. Hiç gitmediğimiz ülkeleri tanıtır, hiç bilmediğimiz hayal dünyalarına seyahat etmemizi kolaylaştırır. Bundan ötürü “kitap okumanın faydaları” saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Kitap okuma herkesin hayatında yer alan bir etkinliktir. “Kitap okumanın faydaları”ndan biri de kişisel gelişime yaptığı katkıdır. İnsanlar kitaplar sayesinde hayallerine kavuşur, kitaplar sayesinde duygularının karşılığını bulurlar. Hatta hayat karşısındaki sorgulamalarını bile yine kitap sayesinde yaparlar. Bundan ötürü herkes kitap okuma sevdalısı olmalıdır. Kitap okumayan nesillerin yaşadığı bir ülkenin yıkılmaya ve geri kalmaya mahkûm olacağını hepimiz tarihteki örneklerinden dolayı bilmekteyiz. Bundan ötürü “kitap okumanın faydaları” başlığı altında yer alan yazılarda da belirttiğimiz gibi herkesi bu alana yönlendirmeliyiz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir