Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Sizce toplumda büyüklere yeteri kadar saygı gösteriliyor mu?

Hayvanlara nasıl davranmalıyız?

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Hayvanlara iyi davranmamızı ve onları sevip korumamızı bütün dinlerin öğütlemesi, sizce bir rastlantı mıdır?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Hayvanlara iyi davranmamızı ve onları sevip korumamızı bütün dinlerin öğütlemesi, sizce bir rastlantı mıdır?

Sponsorlu Bağlantılar


Hayvanlara iyi davranmamızı ve onları sevip korumamızı bütün dinlerin öğütlemesi, sizce bir rastlantı mıdır? Sınıfça tartışınız. 

Doğru cevap:

Çünkü bu dünyada yaratılmış her can o yüce yaratıcı tarafından nefes ve ruh bulmuştur. Onlara yapılacak her türlü zulüm aslında Tanrı’ya yaratıcıya yapılmış bir saygısızlık olacaktır. Bu yüzden dünyadaki hayvanlara ve canlılara iyi davranmalı onları sevmeliyiz.

Ekstra bilgi:

Budizm’in temel ahlak ilkelerinden biri,insanlara, hayvanlara ve bütün varlıklara sevgi ve şefkatle davranmaktır.

Tevrat’ta “Tanrı, çeşit çeşit yabani hayvan, sürüngen yaranı. Bunun iyi olduğunu gördü.” denilmektedir. Aynı konuda İncirde de şöyle denir “Harman döven öküzün ağzını bağlama­yacaksın.”

Allah’ın (c.c.) yarattığı her canlıya oldu­ğu gibi hayvanlara da iyi davranmalıyız. Evcil hayvanların yemini, suyunu vaktinde vermeli­yiz. Hayvanları korumalı, onlara zarar verme­meliyiz. Bunun dinî bir yükümlülük olduğunu bilmeliyiz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir