Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Hayvanlara nasıl davranmalıyız?

Sponsorlu Bağlantılar


Hayvanlara nasıl davranmalıyız? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

Doğru cevap:

Hayvanlar da bir can taşır. Onlar da bizim gibi üzülür bizim gibi mutlu anları olur. Onlara yapacağımız her kötülük canlarını acıtmamıza neden olur. Bu durum da onları yaratan o yaratıcıya yapılacak en büyük saygısızlıklardan biri olacaktır. Onlar da bizim gibi bu yaşadığımız dünyayı beraber paylaştığımız canlılardır. Onlarla kardeşçe yaşamalıyız.

Ekstra bilgi:

Hayvanlar, dünya hayatımızın bir parçasıdır. Onlar, doğal dengenin sürekliliğini sağlar, doğaya ve insan hayatına güzellik katar.

Dinler, hayvanlaraiyi davranılmasını, onlara zarar verilmemesini ister. Gereksiz yere hayvanları öldür­meyi, zevk için avlanmayı yasaklar. Hayvanların suyunun, yeminin zamanında ve yeteri kadar verilmesini öğütler.

İslam dini, tüm canlılara olduğu gibi hayvanlara da şefkatli davranılmasını öğütlemektedir. Hayvan­lar da Allah’ın (c.c.) yarattığı varlıklardandır. Kur’an’da hayvanların insana hizmetleri ve yararlarından söz edilmiş ve insanın bunun değerini bilmesi gerektiği hatırlatılmıştır. Kur’anı-ı Kerim’de, bir ayette şöyle buyrulur: “Görmüyorlar mı ki biz kudretimizin eseri olmak üzere onlar için birçok hayvan yarattık. Bu sayede onlar bunlara sahip olmuşlardır.”*

0
like
3
love
0
haha
0
wow
2
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir