Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Konuşma Dili ve Yazı Dili Arasındaki Farklar

Hazırlıklı Konuşma Örneği

Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Diksiyon ve Hitabet / Hazırlıklı ve Hazırlıksız Konuşma Arasındaki Farklar

Hazırlıklı ve Hazırlıksız Konuşma Arasındaki Farklar

Sponsorlu Bağlantılar


Hazırlıklı ve Hazırlıksız Konuşma Arasındaki Farklar

Yeri ve zamanı, konusu ve amacı önceden bilinen, bir plan dâhilinde hazırlanılarak ya­pılan konuşmalara hazırlıklı konuşma; yeri ve zamanı belli olmayan, koşullar sonucunda ani olarak yapılan konuşmalarla günlük hayattaki konuşmalara hazırlıksız konuşma denir.

Sempozyum, panel, açık oturum, sunum, konferans vb. konuşmalar hazırlıklı konuşma­lara girmektedir. Hazırlıklı konuşma yapacak kişi, konuşma konusu, amacı, dinleyici kitlesi, konuşma mekânı gibi unsurları düşünerek belli bir plan dâhilinde konuşmasını hazırlar, kılık kıyafetine, duruşuna vb. dikkat eder. Şüphesiz ki bu hazırlıklı konuşmayı hazırlıksız konuşmaya göre daha başarılı hâle getirir. Bununla birlikte iyi bir konuşmacı, ister hazırlıklı, ister hazır­lıksız konuşma yapsın, dinleyicilerin tepkisini, dinleyicilerin bakışlarının kendinde yoğunlaşıp yoğunlaşmadığını izlemeli, bu tepkiye göre konuşmasına bir yön vermeyi bilmelidir.

Tarihe geçen büyük önderler, ünlü hatipler (konuşmacılar) ister hazırlıklı ister hazırlık­sız olsun dinleyicileri istedikleri biçimde etkilemeyi, yönlendirmeyi bilen kişilerdir.

0
like
0
love
2
haha
0
wow
0
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir