Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Helyum Gazı Sesi Nasıl İnceltir
Ödev Soruları

Helyum Gazı Sesi Nasıl İnceltir

Sponsorlu Bağlantılar


Helyum Gazı Sesi Nasıl İnceltir

Neden Helyum Gazı Sesi İnceltir

İnsan sesinin birçok perdesi vardır. Yani istediği zaman kalın, istediği zaman ince ya da orta kalınlıkta kullanabilir. Ama gene de temeldeki ses tonu aynı kalır. Belirli bir noktadan sonra olduğundan daha fazla inceltemez veya kalınlaştıramaz. Ancak sesin hiç duyulmadık şekilde ince ya da kalın çıkmasının bazı yöntemleri vardır. Sesi inceltmenin yöntemi helyum gazı solumak, kalınlaştırmanın yöntemi ise SF6 gazını solumaktır.

Helyumun insan sesi üzerinde inceltme etkisinin olması sesin helyum gazı içinde daha hızlı hareket etmesinden kaynaklanır. Çünkü herhangi bir gazın içindeki sesin hızı, gazın yoğunluğuyla ters orantılıdır. Yani gaz ne kadar yoğunsa sesin hızı o kadar ağır, ne kadar az yoğunsa o kadar hızlıdır. Helyum da havadan çok daha az yoğun bir gaz olması nedeniyle sesin hızı normalden birkaç kat daha fazladır. Helyum gazını soluyan bir kişinin ses telleri helyum gazıyla titreşir ve sesi çok daha hızlı ilerler, bu nedenle çok tiz bir ses duyulur. Ancak alınan helyum tekrar dışarı verildiğinde bu durum hemen düzelir. Uçan balonların içine helyum gazı konmasının sebebi de bu yoğunluk farkıdır.

SF6 gazı ise havadan 6 kat daha yoğundur ve bu nedenle sesi kalınlaştırır. Ancak bu gazın yoğunluğu nedeniyle solunması nefes alıp vermeyi güçleştirebilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir