Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Hikayeleriyle Türk Mutfağı Kitap Özeti Sibel Özilgen

Edebiyat severler Sibel Özilgen tarafından yazılan Hikayeleriyle Türk Mutfağı kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Sibel Özilgen Hikayeleriyle Türk Mutfağı Kitap Özeti

Hikayeleriyle Türk Mutfağı” 2020 yılında Yeditepe Üniversitesi Yayınlarından çıkan bir kitap. “Hikayeleriyle Türk Mutfağı” kitabı edebiyat dünyasının usta ve popüler yazarlarından olan Sibel Özilgen tarafından kaleme alınmış. “Hikayeleriyle Türk Mutfağı Özeti”ne birlikte bakalım.

Hikayeleriyle Türk Mutfağı Arka Kapak Yazısı

Mutfak kültürümüzün zenginliğini keşfedebilmek ve genç kuşaklara aktarabilmek için Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde 2015 yılında başlatılan bir projenin ürünü olan bu kitap, Türkiye’nin farklı bölgelerinden on beş şehrin mutfak hikâyelerini anlatmaktadır. Hızla gelişen sanayi ve teknoloji, değişen tüketim araçları, artan kentleşme, göç ve küreselleşmenin etkisiyle tüm dünyada gün geçtikçe unutulmaya başlayan ve değişen geleneksel mutfak kültürleri ancak yazılı olarak kayıt altına alınır ve gençlere aktarılırsa yaşatılabilir. Geleneksel olanı yeni nesillere aktarabilmenin esas koşullarından biri, var olanın ana dokusunu koruyarak günümüz şartlarına uyarlayabilmektir ; onun temelinde de geleneksel olanı çok iyi tanımak yatmaktadır.Bu çalışma, kaybolmaya başlayan Türk mutfak kültürünü farklı yönleriyle kayıt altına alma ve yeni nesillerle buluşturma yolunda atılan bir adımdır.

Projede Türkiye’de on beş şehre özgü yemek kültürünü kişilerin belleklerinde kalan izlerle anlatmak için sözlü tarih metodolojisi kullanılmıştır. Görüşmeler 60-65 yaş üstü, yaşadığı kentin, köyün yemek kültürünü hatırlayan veya yaşatan, çoğunlukla kadınlardan oluşan bir grupla gerçekleştirilmiştir. Adana’dan Sivas’a, Giresun’dan Urfa’ya Türkiye’nin farklı bölgelerinden yemek ve sofra hikâyeleri, yemeğin hazırlandığı mutfaktan, paylaşıldığı sofraya kadar farklı pencerelerden sorularla ele alınmıştır. Her görüşme kendi hikâyesini anlatmaktadır. Bu sebeple bu çalışma sadece yapılan görüşmelerin ışığında bir şehrin mutfak geleneğini yansıtmaktadır.

Sibel Özilgen tarafından kaleme alınan Hikayeleriyle Türk Mutfağı tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
2
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!